fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Zmiana przepisów dotycząca kupna działek

Działki rolne do 1 ha oraz grunty w obrębie miast będzie mogła kupić osoba niebędąca rolnikiem. To główne założenie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Nowela nie wprowadza ograniczeń co do działek kupowanych w mieście, natomiast na terenie wiejskim będzie można kupić tylko jedną działkę. Gdy powierzchnia nabytej ziemi przekroczy 1 ha, trzeba będzie prowadzić działalność rolniczą i nie będzie można jej zbyć przez 5 lat.

Nowe przepisy łagodzą, ale nie zmieniają głównego celu ustawy, czyli ochrony polskiej ziemi – wskazuje poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– One trochę łagodzą, bo już nie jest 29 arów, które (…), ale można sprzedać już hektar, ale Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dalej ma nad tym pieczę, tzn. dalej pilnuje, czy ktoś nie spekuluje tą ziemią, bo przede wszystkim boimy się spekulantów, którzy przez wiele, wiele lat w Polsce sprzedawali ziemię i zarabiali na niej krocie. To jest najważniejszy cel tej ustawy. Poprawki, które wprowadziliśmy troszkę to rozluźniają, ale cel jest zachowany – podkreśla Robert Telus.

Ograniczenia w obrocie ziemią zostały wprowadzone między innymi w 2016 r. w wyniku ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

RIRM

drukuj