fot. PAP/Piotr Nowak

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Dzisiaj obchodzimy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2011 r. Z tej okazji w Warszawie przed pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa zostaną złożone kwiaty.

Centralne uroczystości odbędą się w sobotę i niedzielę w Rzeszowie. W planie przewidziano między innymi Mszę św. w Kościele Garnizonowym, piknik oraz drużynowe zawody strzeleckie.

Dzień Weterana mobilizuje nas do tego, by dostrzec trud ich służby – mówił prezes centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, starszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku Tomasz Kloc.

– Samo święto jest przede wszystkim oddaniem honoru, tym którzy ciężko służyli teoretycznie w czasie pokoju na misjach zagranicznych, na których odbywały się również działania wojenne – w Iraku, Afganistanie czy innych misjach, w których nasi żołnierze byli zagrożeni i w trudnych sytuacjach musieli wykonywać i realizować zadania postawione przez Polskę w ramach pewnych zobowiązań sojuszniczych NATO, ONZ itd. – wskazywał.

Tymczasem we wtorek rząd przyjął projekt noweli ustawy o weteranach.

Zakłada on między innymi zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, bezpłatne turnusy rehabilitacyjne, zwiększenie pomocy finansowej na naukę oraz rozszerzenie systemu ulg za przejazdy komunikacją publiczną.

Status weterana posiada w Polsce ponad 22 tys. osób, a status weterana poszkodowanego – 857 osób.

RIRM

drukuj