Fot. st. chor. szt. Waldemar Młynarczyk/Combat Camera DORSZ

Polska podpisze dziś deklarację o przystąpieniu do PESCO

Polska w gronie ok. 20 innych państw Unii Europejskiej podpisze dziś w Brukseli deklarację o przystąpieniu do unijnej współpracy obronnej w ramach PESCO. Nasz kraj podkreśli jednocześnie kluczowy charakter współpracy z NATO.

Podpisanie dokumentu będzie miało miejsce podczas wspólnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i obrony.

Polska długo wahała się, czy dołączyć do państw członkowskich chcących zintegrować się w sektorze wojskowym. Wątpliwości, które pojawiały się przed podjęciem decyzji w tej sprawie dotyczyły ewentualnego dublowania wysiłków Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej

Odrzucenie współpracy w ramach PESCO – jak mówił przewodniczący sejmowej komisji obrony poseł Michał Jach – byłoby jednak niekorzystne dla naszego kraju.

– Nieprzystąpienie do tego wyłączyłoby nas ze wspólnego rynku zbrojeniowego przede wszystkim (…) w Europie. To byłoby przejście Polski  do „drugiej ligi”. Polska przystępując do PESCO staje się współudziałowcem tworzenia również nowych rodzajów broni, a więc nowoczesnych technologii, które zaczynają działać przede wszystkim w siłach zbrojnych, w obronności. Bardzo się cieszę, że Polska przystępuje do PESCO – powiedział poseł Michał Jach.

Unijna integracja w tym sektorze, nazywana nawet ,,wojskowym Schengen”, ma prowadzić do finansowania projektów, rozwoju technologii wojskowych i wzmocnienia przemysłu obronnego UE.

Polityczną decyzję o uruchomieniu PESCO unijni przywódcy podjęli na czerwcowym szczycie UE. Współpraca formalnie zostanie uruchomiona na szczycie w grudniu.

RIRM

drukuj