Kolejny etap przetargu na śmigłowce

Dziś poznamy częściowe rozstrzygnięcie przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska. Ministerstwo Obrony Narodowej przekaże informacje o tym, które maszyny przeszły do etapu praktycznych prób. Do podpisania kontraktu ma dojść jeszcze w tym roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zakupić 70 śmigłowców dla różnych rodzajów wojsk. Mają to być śmigłowce do transportu żołnierzy i uzbrojenia, poszukiwania i ratownictwa oraz zwalczania okrętów podwodnych wraz z pakietem logistycznym. Całość kontraktu warta jest około 11,5 miliarda złotych.

Udział w przetargu biorą także polscy producenci, jednak – według opozycji – procedura konkursowa miała być rozpisana w taki sposób, by promować konkretne maszyny.

– Tu, na tej ziemi są produkowane helikoptery najwyższej światowej klasy – w Mielcu. Są i mogą być podstawą siły uderzeniowej, ale przetarg został skonstruowany niekorzystnie, a w każdym razie – tak go zmieniono – jeżeli chodzi o warunki w ostatnim czasie – mówił Jarosław Kaczyński.

Głos w sprawie zabrała NSZZ „Solidarność”. Skoro mamy w Polsce producentów tego typu maszyn, a dzięki uzyskaniu kontraktu to Polacy mieliby pracę, związek zawodowy postuluje o zadbanie o interesy firm sektora lotniczego w kraju.

– Jako związkowcy przedstawiliśmy problem w ten sposób, że sprzęt dla wojska polskiego, jest finansowany ze środków publicznych, podatków. Powinien być kupowany w polskich firmach produkowanych w Polsce – oczywiście sprzęt, który spełnia wszystkie wymagania, jakie wojsko stawia przed tym sprzętem – podkreślił Wojciech Buczek – radny sejmiku województwa podkarpackiego.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. O kontrakt ubiegają się trzej producenci.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl