Ekspert: Polska powinna mieć organ do obrony przed wojną informacyjną

W Polsce powinna powstać quasi-organizacja, która zajmowałaby się obroną przed wojną informacyjną – powiedział  kmdr por. rez. dr inż. Bohdan Pac – ekspert ds. wojskowości.

Gość „Rozmów niedokończonych” na antenie TV Trwam zwracał uwagę, że Polska w swojej historii niejednokrotnie była dotknięta skutkami tego rodzaju wojny.

Jednym z przykładów, jakie wymienił wojskowy, jest niedawne wystąpienie rzecznik Kremla, która w ostry sposób odpowiedziała szefowi polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ws. wraku Tu-154M.

Bohdan Pac zaznaczył, że podobnie jak w krajach zachodnich, tak i w Polsce powinien zostać powołany specjalny organ ds. wojny informacyjnej.

– Być może powinno to być ciało, które by integrowało działanie Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Edukacji Narodowej. Te ministerstwa propagowałyby pewien spójny przekaz. Ich działanie musiałoby być koordynowane gdzieś, powiedzmy, na szczeblu Kancelarii Premiera albo prezydenta. Byłby propagowany spójny przekaz, który by chronił interes państwa, przedstawiałby interesy państwa, pokazywał, co jest interesem Polski i gdzie się nie cofniemy – mówił Bohdan Pac.

Ekspert zwrócił uwagę, że w Stanach Zjednoczonych taką rolę spełnia rozgłośnia „Głos Ameryki”.

RIRM

drukuj