fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent A. Duda: Jako przedstawiciele wielkiej tradycji militarnej polskiego oręża witamy z radością naszych amerykańskich sojuszników

Dziś mamy sojuszników, których zapraszaliśmy i na których czekaliśmy – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych wziął udział w inauguracji polsko-amerykańskich ćwiczeń wojskowych w Żaganiu. Na dziś zaplanowano wspólne zadania ogniowe dla pododdziałów.

Prezydent Polski witając sojusznicze wojska podkreślił, że jest to chwila dziejowa. Przypomniał, że jeszcze niedawno w Żaganiu stacjonowały obce jednostki.

Przez dziesiątki lat, do nie tak bardzo dawna, bo do 30 lat temu, w Żaganiu stacjonowały jednostki armii, którą kazano nam wtedy uważać za sojuszniczą, a której do Polski nie zapraszaliśmy. Zwłaszcza nie zapraszaliśmy, aby tu została. Czuliśmy się zniewoleni. Dziś przyjechali nasi sojusznicy będący symbolem wolności i porządku na świecie, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Sojusznicy, których zapraszaliśmy i na których czekaliśmy. Jako przedstawiciele Polaków wielkiej tradycji militarnej polskiego oręża witamy z wielką radością naszych amerykańskich sojuszników – powiedział prezydent RP.

Pododdziały 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4. Dywizji Piechoty przybyły z Fort Carson w Kolorado do Polski i innych krajów regionu w ramach wzmocnienia wschodnich obrzeży NATO.

Ok 3,5 tys. amerykańskich żołnierzy rozpoczęło pierwszą 9-miesięczną zmianę w ramach stałej rotacyjnej obecności.

Amerykańska brygada pancerna została rozlokowana w Polsce w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie. Od lutego jej pododdziały przemieszczą się do innych państw, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.

RIRM

drukuj