fot. PAP

Ustawa o dopłatach bezpośrednich podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o dopłatach bezpośrednich. Nowe przepisy wdrażają rozwiązania przejściowe dot. płatności w 2014 r.

Dotychczas dopłaty uzupełniające obejmowały pięć sektorów. Były to dopłaty do chmielu, tytoniu, skrobi ziemniaczanej, tzw. płatność zwierzęca oraz uzupełniająca płatność obszarowa. W tym roku zostaną utrzymane tylko trzy pierwsze dopłaty. Pozostali dostaną jednolitą płatność w wysokości średnio około 240 euro na hektar.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski, były wiceminister rolnictwa, wskazuje że prezydent podpisując ustawę sankcjonuje krzywdę jaka dotyka polskich rolników.

– Rząd PO-PSL okrada polskich rolników. Jest to szczególnie przykre w przypadku partii, która mieni się chłopską. Nie było żadnej możliwości dyskusji w Sejmie. Rząd ściął te formy płatności, minister rolnictwa to zaakceptował, nawet nie próbował w ramach rządu walczyć o środki. Zostało utrzymane jedynie niewielkie wsparcie do tytoniu, chmielu i skrobi, ale to stanowi ok. 10 proc. dotychczasowego wsparcia krajowego. Jest to tym bardziej dziwne, że rok 2014 będzie w pewnym sensie wzorcowym i wyrzucenie płatności w  tym roku sprawia, że one już nie będą mogły być przywrócone w latach następnych. To nie jest tylko zabranie pieniędzy chłopom z roku 2014, ale całej perspektywy finansowej do 2020 – powiedział poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Ustawa wejdzie w życie 15 marca 2014 r.

 

RIRM

drukuj