fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Dodatkowe 54 mln euro dla młodych rolników

Polska dostała zgodę na przesunięcie 54 mln euro na wsparcie dla młodych rolników z innych, mniej popularnych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich poinformował w poniedziałek w Brukseli Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Szef resortu spotykał się w tej sprawie z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. „Jest zgoda Komisji na przesunięcie 54 mln euro. Wszystko wskazuje na to, że do końca sierpnia będziemy mogli przesunąć 77 mln euro” – powiedział Sawicki polskim dziennikarzom.

Dzięki umożliwieniu wykorzystania 54 mln euro dla młodych rolników, 2,9 tys. z nich będzie mogło skorzystać ze 100 tys. zł wparcia np. na zakup maszyn, czy urządzeń rolniczych. Gdy KE zgodzi się na przesunięcie kolejnych 23 mln euro w ramach środków, które na realizację działań wspólnej polityki rolnej na lata 2007-2014 dostała Polska, wówczas liczba korzystających we wsparcia młodych rolników wzrośnie do 4,2 tys. Wraz z wkładem krajowym trafić ma do nich 100 mln euro.

Dodatkowe pieniądze na ten cel wzięły się z działań, które nie cieszyły się dużą popularnością, np. tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw w ramach wspólnej polityki rolnej.

Beneficjentami świeżych środków będą rolnicy, którzy złożyli wnioski o wsparcie w ramach programu młody rolnik w maju 2014 roku, ale z powodu braku środków nie przyznano im wsparcia. „W ramach tego naboru przyjęliśmy ponad 23 tys. wniosków, 11 tys. umów jest już podpisanych. Jeśli kolejne 4200 podpiszemy, to będzie ponad 15 tys. wniosków zrealizowanych pozytywnie” – podkreślił Sawicki.

Minister mówił, że zależy mu, by rolnicy dostali pieniądze w ramach tego budżetu, ponieważ zmieniają się na gorsze zasady udzielania pomocy dla młodych rolników. Jak poinformował w najbliższych dniach ogłoszony zostanie nabór do programu do nowej perspektywy.

Prosto z Brukseli Sawicki pojechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z ministrem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem. Podstawowy cel wizyty to otwarcie w 2016 roku rynku amerykańskiego na polskie jabłka, a także uruchomienie sprzedaży drobiu, jaj i wołowiny. Sawickiemu w wizycie będą towarzyszyli przedsiębiorcy z branży rolnej.

W styczniu tego roku USA ogłosiły, że będą stopniowo otwierać rynek na wołowinę z UE. Amerykański rynek był zamknięty na wołowinę z Europy od stycznia 1998 roku z powodów fitosanitarnych, ale głównie by chronić własną produkcję. USA nie dopuszczają na swój rynek jabłek z UE, za wyjątkiem Włoch.

PAP/RIRM

drukuj