Po 1 maja Lasy Państwowe będą miały prawo pierwokupu prywatnych lasów

Po 1 maja br. Skarb Państwa, czyli Lasy Państwowe będą miały prawo wykupu lub pierwokupu prywatnych gruntów leśnych – przewiduje projekt noweli ustawy o lasach przyjęty we wtorek przez rząd. Rozwiązanie to ma ochronić prywatne lasy przed niekontrolowanym wykupem.

CIR zapewnia w komunikacie, że lasy należące do prywatnych właścicieli będą kupowane po cenach rynkowych.

 „Rozwiązanie to zabezpiecza wykonanie zadania polegającego na zwiększaniu lesistości w ramach <Krajowego programu zwiększania lesistości>” – czytamy w komunikacie.

Pierwszego maja br. mija 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej i gruntów leśnych przez cudzoziemców przewidziany przez traktat akcesyjny. CIR przypomniało, że pod koniec lutego rząd przyjął odpowiedni projekt przepisów, które mają chronić ziemię rolną przed niekontrolowanym wykupem po tej dacie. Ustawa w tej sprawie została uchwalona przez Sejm 31 marca.

„Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po okresie przejściowym wzrośnie zainteresowanie także kupnem niepaństwowych gruntów leśnych. W Polsce lasy prywatne zajmują ok. 2 mln ha powierzchni. Ich ewentualny wykup groziłby nie zrealizowaniem obowiązku powiększania areału lasów narodowych przez Lasy Państwowe. Zagrożone byłoby także zadanie zapewnienia ich wielofunkcyjności oraz bezpieczeństwa ekologicznego państwa. Jeśli chodzi o Lasy Państwowe to są one własnością Skarbu Państwa, czyli są dobrze zarządzane i są zabezpieczone przed wykupem” – podkreślono w komunikacie.

Nowe przepisy, zaznacza CIR, nie ingerują w konstytucyjną istotę prawa własności.

 „Prawo pierwokupu lub wykupu nie będzie dotyczyć m.in. przypadków zbycia na rzecz szerokiego kręgu osób bliskich oraz dziedziczenia ustawowego i testamentowego, a także zbycia gospodarstwa rolnego, którego część stanowią grunty leśne” – czytamy w komunikacie.

Minister środowiska Jan Szyszko mówił w niedawnym wywiadzie dla PAP, że kwestia wykupu gruntów rolnych i leśnych „budzi duże zaniepokojenie”.

„Siła nabywcza Polaka jest zdecydowanie niższa niż w innych państwach UE. Ziemia jest również bardzo atrakcyjnym towarem, także dla kapitału spekulacyjnego. Żaden naród nie może przetrwać bez własności ziemskiej. To nie ulega wątpliwości” – wskazywał minister.

Nowe prawo ma zacząć obowiązywać od 30 kwietnia br.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl