Nowelizacja ustawy o lasach

Rządowa nowelizacja ustawy o lasach ma na celu doprowadzenie do osiągnięcia lesistości w kraju na poziomie 30 proc. do 2020 r. – powiedział wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

W audycji „Rozmowy Niedokończone” na antenie Radia Maryja – wiceszef resortu środowiska wskazał, że aby ten cel osiągnąć potrzebne są grunty przeznaczone pod zalesienie.

Ustawa pomoże zrealizować krajowy program zwiększenia lesistości oraz zabezpieczy polskie lasy prywatne przed wykupem przez cudzoziemców.

Pierwszego maja bieżącego roku mija 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej i gruntów leśnych przez cudzoziemców przewidziany przez traktat akcesyjny.

Przy zakupie lasów to nadleśniczy będą z ramienia Skarbu Państwa wykonywać odpowiednie czynności. Wiceminister środowiska Andrzej Konieczny mówił, jakimi gruntami będą w szczególności zainteresowani.

– Przede wszystkim oczywiście grunty, które są oznaczone w ewidencji u starosty, w ewidencji gruntów i budynków, czyli grunty oznaczone LS, czyli las. Grunty przeznaczone do zalesienia i określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jak również te lasy, które podlegają nadzorowi starosty, objęte uproszczonym planem urządzania lasu jak również lasy do 10 hektarów gdzie gospodarkę leśną prowadzi się na podstawie decyzji starosty – powiedział wiceminister Andrzej Konieczny.

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu rządowym projektem zajmą się sejmowe komisje, niewykluczone, że także Sejm.

W myśl nowelizowanej ustawy po 1 maja Lasy Państwowe będą miały prawo wykupu lub pierwokupu prywatnych gruntów leśnych.

Rozwiązanie to ma ochronić prywatne lasy przed niekontrolowanym wykupem. Lasy należące do prywatnych właścicieli będą kupowane po cenach rynkowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl