fot. PAP/Darek Delmanowicz

M. Błaszczak: Jeszcze w tym roku możliwe zamówienie na kolejne moździerze Rak

Jeszcze w trzecim kwartale tego roku możliwe jest zawarcie umowy na kolejne samobieżne moździerze Rak – powiedział we wtorek w Hucie Stalowa Wola szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że zawsze, kiedy to możliwe, stara się, aby wojsko zamawiało produkty krajowego przemysłu zbrojeniowego.

Minister obrony wziął udział w podpisaniu umowy między Inspektoratem Uzbrojenia MON i HSW na dostawę 24 artyleryjskich wozów amunicyjnych dla kompanijnych modułów ogniowych 120-milimetrowych moździerzy Rak na podwoziu KTO Rosomak. Kompanijny moduł ogniowy Rak składa się z samobieżnych moździerzy, wozów dowodzenia, wozów amunicyjnych i pojazdów rozpoznawczych.

„Ta umowa daje gwarancje rozwoju przedsiębiorstwa, ta umowa nie jest ostatnią, którą będziemy podpisywać w stosunkowo niedługim czasie” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że kupowany produkt powstał w HSW z wykorzystaniem polskiej myśli technicznej. Wyraził nadzieję, że rozmowy z zarządem zakładu „jeszcze w tym kwartale skończą się podpisaniem umowy w sprawie zamówienia kolejnych samobieżnych moździerzy Rak”.

„Produkty HSW należą do tych, które możemy określić mianem najnowocześniejszych w swojej kategorii” – ocenił.

„Zawsze, kiedy jest to możliwe, staram się, aby zamówienia, które są składane przez Wojsko Polskie, trafiały do polskiego przemysłu zbrojeniowego” – powiedział.

Zastrzegł, że nie zawsze jest to możliwe, np. w przypadku samolotów bojowych, nawiązując do zapowiedzi kupna wielozadaniowych myśliwców F-35 od USA.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj