Samoloty dla VIP-ów w lipcu przyszłego roku

Prawdopodobnie w lipcu przyszłego roku do Polski trafią pierwsze samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie – poinformował wiceminister Bartosz Kownacki. Resort obrony narodowej zdecydował się na zakup dwóch amerykańskich maszyn Galfstrim G550.

W rozpisanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na małe samoloty dla VIP-ów złożono dwie oferty: francuską i amerykańską. Jak wskazywał resort, zasięg lotu maszyn nie mógł być mniejszy niż 5 tys. kilometrów, co oznacza, że z ośmioma osobami na pokładzie samolot musiał bez międzylądowania pokonać trasę z Warszawy do Nowego Jorku.

Zlecenie miało być wykonane do listopada 2017 roku, czego nie była w stanie zagwarantować strona francuska. Wybór padł zatem na amerykańskie maszyny Galfstrim G550. Do Polski trafią one prawdopodobnie w lipcu przyszłego roku – poinformował dziś wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

– Jeżeli rzeczywiście zostałby tak wcześnie dostarczony do Polski, to wtedy zgodnie z zapisami, które dzisiaj przyjęliśmy, 11 listopada mógłby polecieć z pierwszym VIP-em. To wynika z faktu, że od momentu przyjścia w lipcu do listopada byłoby konieczne szkolenie dla pilotów – zaznaczył Bartosz Kownacki.

Wartość umowy obejmującej zakup samolotów, a także szkolenie i pakiet logistyczny, przekroczy kwotę 400 mln złotych. Maszyny typu Galfstrim G550 gwarantują bezpieczny przewóz najważniejszych osób w państwie. Mogą lądować nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych.

– On pozwala nawet w warunkach dużego zachmurzenia i bardzo ograniczonej widoczności – na lot i lądowanie. Są też systemy, które pozwalają pilotowi, bez potrzeby patrzenia na różne elementy kokpitu, uzyskiwanie tych danych bezpośrednio przed sobą przez system, który pozwala dane wysokości, prędkości, innych krytycznych informacji -wyświetlić bezpośrednio przed pilotem – oznajmił wiceminister obrony narodowej.

Samolot Galfstrim G550 to w tej chwili najnowocześniejszy samolot biznesowy na świecie – ocenia ekspert ds. lotnictwa Andrzej Wardziak.

– Firma Galfstrim zaproponowała, że zastosuje w tych polskich egzemplarzach najnowocześniejsze urządzenia pilotażowo-nawigacyjne i wyposażenie w inne urządzenia zapewniające bezpieczeństwo na dzień obecny. To jest też bardzo ciekawa informacja, że amerykanie starają się nam dać wyrób o najwyższym standardzie – poinformował Andrzej Wardziak.

Zakup małych samolotów to nie jedyne wyzwanie, przed jakim stanął resort obrony narodowej. W pierwszym kwartale przyszłego roku ma zapaść również decyzja, co do maszyn średnich, mających zastąpić stosowane do tej pory samoloty Tu-154M.

– Jakie konkretnie będą to samoloty, tego nie jesteśmy w stanie jeszcze dzisiaj przesądzić. Na pewno będzie to bądź samolot firmy Boeing, bądź samolot firmy Airbus – mówił Bartosz Kownacki.

Do tej pory do udziału w przetargu zgłosiły się dwa podmioty: Boeing oraz Lufthansa z innymi konsorcjantami.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl