fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Min. M. Błaszczak: Dowództwo 16. Dywizji do końca roku zostanie przeniesione do Olsztyna

Do końca roku dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przeniesione zostanie z Białobrzegów do Olsztyna – poinformował w sobotę w Bartoszycach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony wziął udział w obchodach 100. rocznicy utworzenia dywizji.

Mariusz Błaszczak podczas uroczystego apelu na Placu Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach powiedział, że 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana dziedziczy tradycje wielu jednostek wojskowych, zaczynając od powstańców wielkopolskich, poprzez żołnierzy walczących z bolszewikami w 1920 roku, poprzez żołnierzy 16. dywizji piechoty walczących 80 lat temu w obronie Rzeczpospolitej z Niemcami, uczestniczących w bitwie nad Bzurą i broniących Łowicza.

To są szczytne tradycje, to jest fundament, na którym budujemy dziś morale Wojska Polskiego, żołnierzy którzy są świetnie wyszkoleni, którzy na co dzień ćwiczą z żołnierzami Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy uczestniczyli w misjach w: Afganistanie, Iraku, Kosowie, którzy stanowią chlubę Wojska Polskiego” – podkreślił minister obrony, dziękując żołnierzom za służbę.

Jak dodał, żołnierze 16. Dywizji rozlokowani są w północnowschodniej części kraju.

To nie przypadkiem tu swoją misję pełnią również żołnierze NATO, to właśnie woj. warmińsko-mazurskie ale także cała część północnowschodniej Rzeczpospolitej jest tą częścią naszego kraju, która stanowi miejsce szczególnego zainteresowania, miejsce, które musi być bezpieczne, tak jak cała Polska„- wskazał Mariusz Błaszczak.

Szef MON zaznaczył, że w ramach wzmacniania bezpieczeństwa i zwiększania liczebności wojska podjął działania takie jak np. kampania społeczna „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”. Wspomniał, że powołał także nową 18. Dywizję Zmechanizowaną, która operuje na wschód od Wisły.

W związku z powołaniem 18. Dywizji chciałbym publicznie podkreślić, że dowództwo 16 Dywizji wróci do woj. warmińsko-mazurskiego, bo tu jest miejsce dowództwa. Do końca tego roku ten proces zostanie wypełniony i w Olsztynie, w stolicy woj. warmińsko-mazurskiego będzie funkcjonowało dowództwo 16 dywizji” – mówił szef MON.

Jak podkreślił minister, „w odróżnieniu od rządu koalicji PO-PSL, który ograniczał liczebnie wojsko polskie, ponieważ w 2011 roku zlikwidował I Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki, rząd premiera Mateusza Morawieckiego, rząd Prawa i Sprawiedliwości wzmacnia wojsko polskie i tym namacalnym dowodem wzmocnienia polskich sił zbrojnych szczególnie w Polsce północnowschodniej i północnej części kraju, na wschodniej flance NATO, będzie przesunięcie dowództwa 16 dywizji do woj. warmińsko-mazurskiego”.

Szef resortu zwrócił uwagę, że wiąże się z tym uzupełnianie stanu 16 Dywizji, rozwijanie kadrowe wojska i wyposażanie go w nowoczesny sprzęt.

To są priorytety, których realizacja stanowi o bezpieczeństwie naszej ojczyzny” – powiedział Mariusz Błaszczak. 

PAP/RIRM

drukuj