Szef MSWiA w Polskim Radiu: Ma być łatwiej opozycji

Uporządkowanie działań opozycji ma być oparte o „Pakiet demokratyczny” – powiedział szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Minister na antenie Polskiego Radia był pytany o zapowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego nt. uregulowania działalności opozycji w przestrzeni politycznej.

Minister Mariusz Błaszczak jako przykład podał Wielką Brytanię, gdzie opozycja ma zinstytucjonalizowane prawa do tego, żeby zabierać głos w parlamencie, czy zadawać pytania premierowi. Podkreślił, że będzie to projekt PiS, a nie rządowy.

Ma być łatwiej opozycji, tylko to nie może wyglądać tak, jak teraz to wygląda, że wychodzą panie i panowie posłowie i krzyczą. Naprawdę, kiedy się na to popatrzy… to będzie oparte o pakiet demokratyczny, o którym mówiliśmy w poprzedniej kadencji – powiedział szef MSWiA.

PiS przedstawiło „Pakiet demokratyczny” w październiku 2010 r.  Zaproponowano wówczas wpisanie do regulaminu trzygodzinnej debaty rząd -opozycja na wzór brytyjski, a także wprowadzenie pytań do prezesa i członków Rady Ministrów w miejsce obecnej informacji bieżącej oraz pytań w sprawach bieżących.

PiS zaproponowało także likwidację tzw. „zamrażarki” marszałka Sejmu, przez wprowadzenie obowiązku przeprowadzania pierwszego czytania projektu ustawy nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia jego złożenia w Sejmie.

RIRM

drukuj