Szef MSWiA spotkał się z węgierskim ministrem; tematem m.in. kryzys migracyjny

O kryzysie migracyjnym i ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej rozmawiali w czwartek w Warszawie szef MSWiA Joachim Brudziński i minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó.

Jak poinformowało MSWiA, wizyta delegacji węgierskiej związana jest z trwającą na forum unijnym dyskusją dotyczącą migracji oraz „próbą osiągnięcia porozumienia w zakresie zdefiniowania zasad solidarności i odpowiedzialności europejskiej”, a także reformą Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego (WESA), głównie w kwestii zmiany tzw. rozporządzenia dublińskiego.

Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem dublińskim odpowiedzialność za rozpatrzenie wniosku o azyl i opiekę nad uchodźcą spoczywa na tym państwie, w którym uchodźca przekroczy granicę UE. To sprawia, że najbardziej obciążone są państwa przy zewnętrznych granicach unijnych.

„W trakcie spotkania omówiona została nowa kompleksowa propozycja przewidująca rozwiązanie problemów związanych z kryzysem migracyjnym w oparciu o zapewnienie właściwej ochrony granic zewnętrznych UE, co stanowi główny instrument zapobiegający presji migracyjnej i nielegalnym przepływom. Propozycja strony węgierskiej w zakresie kompleksowego podejścia do polityki migracyjnej została pozytywnie przyjęta przez Premierów V4 w trakcie ostatniego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie (26 stycznia br.)” – podało MSWiA w komunikacie.

W Budapeszcie premierzy: Węgier – Viktor Orban, Polski – Mateusz Morawiecki, Słowacji – Robert Fico i Czech – Andrej Babisz podpisali oświadczenie, w którym n.in. opowiedzieli się za kompleksowym podejściem do polityki migracyjnej.

„Nasze doświadczenia pokazały, że tylko te rozwiązania, które zostały przyjęte w drodze konsensusu, przynoszą najlepsze wyniki w praktyce i są w stanie skutecznie zaradzić kryzysowi” – zaznaczyli.

Podkreślili przy tym, że rozwiązanie tego problemu powinno mieć na celu „nie dystrybucję, tylko zapobieganie presji migracyjnej w Europie”. Jak zaznaczyli, musimy przywrócić odpowiednie funkcjonowanie Schengen, jak również odzyskać pełną kontrolę nad granicami zewnętrznymi.

Podczas czwartkowego spotkania ministrowie omówili także realizowany przez Węgrów program „Hungary Helps” – obejmujący międzynarodowe programy rozwojowe i humanitarne rządu węgierskiego, oraz możliwości zaangażowania wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej w pomoc na Bliskim Wschodzie.

PAP/RIRM

drukuj