Budowa elektrowni Ostrołęka zostanie wznowiona? Są inwestorzy

Konsorcjum inwestorów na czele z funduszem Amerykańskim chce wznowić budowę bloku węglowego elektrowni Ostrołęka. Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, konsorcjum przedstawiło zarządowi Energi ofertę kupna projektu w celu zbudowania elektrowni i jej eksploatacji.

Budowa bloku na 1000 MW mogłaby wystartować już w przyszłym roku, a elektrownia ruszyłaby w roku 2019. Inwestorzy chcą też postawić blok na 600 MW.

Były minister gospodarki, poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Naimski mówi, że wznowienie budowy elektrowni to dobra wiadomość, ponieważ inwestycja jest ważna – szczególnie dla Polski północno-wschodniej.

– Nowa elektrownia w Ostrołęce o mocy przynajmniej 1000 MW potrzebna jest dla stabilizacji krajowego systemu energetycznego w północno-wschodniej Polsce. To elektrownia, która będzie musiała pracować w tzw. podstawie. Jest to istotne także w kontekście budowy mostu energetycznego z Polski na Litwę. To po prostu inwestycja ważna dla całego kraju – ocenia Piotr Naimski.

Energa wstrzymała budowę nowego bloku energetycznego pod koniec 2012 r. Tłumaczyła to trudnościami w pozyskaniu pieniędzy na inwestycję. Decyzja spotkała się wtedy ze sprzeciwem Prawa i Sprawiedliwości.

RIRM

drukuj