fot. PAP/EPA

Co najmniej pięć ofiar śmiertelnych pożarów w Kalifornii

Co najmniej pięć osób zginęło już w pożarach lasów z Kalifornii. Tylko w okolicach San Francisco żywioł ogarnął obszar ponad 2 tysięcy kilometrów kwadratowych i zniszczył ponad 500 obiektów, w tym wiele domów.

W całej Kalifornii z pożarami walczy ponad 12 tysięcy strażaków. Z powietrza wspomagają ich helikoptery.

Agencja AP podkreśla, że obecne pożary należą do największych w historii stanu. Nakazem ewakuacji objęto łącznie 140 tys. osób.

Rozprzestrzenianie ognia pogarszają upały. Temperatura sięga blisko 40 stopni Celsjusza. Gubernator Kalifornii Gavin Newsom zwrócił się do władz dziesięciu stanów o pomoc w walce z żywiołem.

Podziękował także za wsparcie administracji prezydenta Donalda Trumpa.

W całym stanie rozgorzało 560 pożarów, wiele małych, ale też około 20 dużych, głównie w północnej Kalifornii. Wiele z nich zostało wywołanych na początku tygodnia przez tysiące uderzeń piorunów.

Znaczna część pożarów nie była gaszona z powodu niewystarczającej liczby strażaków. Niektórzy mieli 72-godzinne zmiany zamiast zwykłych 24-godzinnych.

Władze przestrzegały jednak mieszkańców przed samodzielnym gaszeniem ognia. Motywowały to tworzeniem dodatkowych problemów dla zawodowych strażaków. Wśród ofiar śmiertelnych jest pilot śmigłowca, który rozbił się podczas akcji w hrabstwie Fresno.

W ogarniętym w najwyższym stopniu żywiołem regionie północnej Kalifornii pogorszyła się jakości powietrza, ze względu na gęsty dym i spadający z góry popiół. Służba zdrowia apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach oraz zamykania okien i drzwi.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl