fot. wikipedia.org

[TYLKO U NAS] J. Chróścikowski: Pieniądze za straty dla rolników muszą być uruchomione ze strony rządu

Nie widzę tak dużych pieniędzy na straty dla rolników w puli, którą dysponuje minister rolnictwa. One muszą być uruchomione ze strony rządu – wskazał senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

1,5 tys. gmin w całej Polsce to obszar dotknięty suszą. Największe straty są w zachodniej i centralnej Polsce.

– Rząd musi podjąć decyzję o tym, jaką pomoc udzielić. W ubiegłym roku przeznaczono ponad 2 mld zł na wsparcie rolników w tych stratach. One tylko częściowo rekompensują straty rolników, ale jakaś pomoc państwa była. Cały czas namawiamy, by doprowadzić do powszechnego systemu ubezpieczeń. Jak widzimy, ubezpieczyciele nie chcą ubezpieczać od suszy, albo wystawiają bardzo wysokie stawki i niemożliwe jest, aby rolnik ubezpieczył uprawy – mówił senator.

Jerzy Chróścikowski zwrócił uwagę, że fundusze powinny być przeznaczane przede wszystkim na przeciwdziałanie skutkom suszy.

– Od września będzie uruchomiony program wsparcia na około 400 mln zł, które zostaną przeznaczone na zabezpieczenia przeciw suszy – powiedział.

Gość Radia Maryja wskazał, że klimat się ociepla, co może powodować dalsze susze.

– Trudno powiedzieć, czy mamy okres 7 lat suszy, który nas rok po roku czeka, a potem 7 lat mokrych (jak to było w historii), ale widać, że klimat się ociepla (…). Dużą wagę powinniśmy położyć na nawadnianie i prawidłową regulację wody. Rolnicy muszą chcieć współdziałać ze spółkami wodnymi – podkreślił przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Polityk dodał, że skutki suszy są obecnie mniejsze niż w ubiegłym roku, ale susza może się jeszcze pogłębiać.

– To nie jest koniec. Kwestia buraków cukrowych, kwestia kukurydzy, to są etapy, kiedy mogą być jeszcze większe straty, niż są do tej pory szacowane. Tak było w ubiegłym roku. Wiele upraw nie było wycenionych, dopiero później komisje dodatkowo jeszcze chodziły i wyceniały straty, które coraz bardziej się pogłębiały – mówił polityk.

Cała rozmowa z senatorem Jerzym Chróścikowskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj