fot. flickr.com

Rekompensaty za podwyżki cen prądu. Zostały ostatnie godziny na składanie wniosków

Termin składania wniosków o wyrównanie z funduszu różnicy cen został przedłużony do dzisiaj do godziny 20.00. O wyrównanie mogą ubiegać się m.in. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, szpitale oraz jednostki sektora finansów publicznych. 

Do godziny 20.00 można jeszcze składać oświadczenia chroniące instytucje przed wzrostem cen prądu.

– Jeszcze w tym czasie wszyscy mogą złożyć oświadczenie lub wysłać je pocztą – podkreśla Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Formularz można dostać w punkcie obsługi klienta w spółce energetycznej bądź pobrać i wydrukować go z jej strony internetowej.

 – To jest maksymalne ułatwienie, żeby każdy mógł tego dokonać – akcentuje szef resortu energii.   

Oświadczeń nie muszą składać gospodarstwa domowe. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorstw, które są zarejestrowane wspólnie z gospodarstwem domowym.

– Wszystkie instytucje publiczne składają oświadczenia, jeśli są na innym liczniku niż domowy. Jeżeli np. jakaś fundacja jest zarejestrowana u kogoś w domu, prowadzi tylko działalność pomocową, nie korzystając z maszyn i urządzeń, to ona jest na liczniku domowym i wówczas żadnego oświadczenia składa nie trzeba – wskazuje min. Krzysztof Tchórzewski. 

W analogicznej sytuacji są kościoły. 

– W wielu parafiach jest tak, że dom parafialny jest na taryfie G, czyli na gospodarstwie domowym, a kościół jest na osobnej umowie, czy też na taryfie C. Wtedy ksiądz proboszcz składa oświadczenie na kościół, na ten osobny licznik, żeby dostać wyrównanie – podkreśla minister energii.

Jednak wyrównanie nie będzie wypłacane w formie pieniędzy. Te różnice będą regulowane w przyszłych rachunkach.

– Te środki są zaliczone w poczet przyszłego zużycia i później przez jakiś okres będziemy dostawali rachunek na zero – akcentuje min. Krzysztof Tchórzewski.

Różnice będą widniały na rachunku, dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli kontrolować, jaka kwota podlega wyrównaniu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl