fot. pixabay.com

Samorządy zapłacą więcej za prąd 

Samorządy szykują się na większe wydatki na energię elektryczną w przyszłym roku. Ma to związek z wprowadzeniem tzw. opłaty mocowej.

Samorządy muszą płacić za oświetlenie ulic, szkół, instytucji kultury, a także za prąd wykorzystywany do transportu, np. napędzania tramwajów.

Miasta szukały już oszczędności przez tzw. koronakryzys. Dla przykładu, władze Torunia wyłączyły oświetlenie na niektórych ulicach. Magistrat ogłosił też przetarg na zakup energii elektrycznej na przyszły rok.

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział, że dzięki temu udało się uzyskać lepszą stawkę niż w 2020 roku. Zaznaczył, że oszczędności niweczy jednak nowa opłata.

– Orientacyjnie, gdybyśmy zużywali tyle samo energii elektrycznej co w tym roku, a oszczędzaliśmy zużycie w tym roku, to i tak będziemy musieli zapłacić o kilkaset tysięcy złotych więcej za energię elektryczną – oznajmił prezydent Torunia.

Dokładne dane na ten temat magistrat ma przedstawić w połowie tego miesiąca. Władze Torunia przez pandemię zdecydowały o wyłączeniu oświetlenia np. na drogach wylotowych z miasta. Jednak cześć mieszkańców chce włączenia lamp na rzecz ograniczenia świątecznych iluminacji.

Opłata mocowa, która spowoduje wzrost naszych rachunków za energię elektryczną, będzie obowiązywać od 1 stycznia. Środki trafią do firm energetycznych; mają pokryć koszty utrzymania rezerw mocy.

RIRM

drukuj