MRPiPS: od przyszłego poniedziałku samorządy mogą składać wnioski o środki w ramach „Senior plus”

Od poniedziałku samorządy mogą wnioskować o pieniądze z programu „Senior plus” – poinformowało ministerstwo rodziny i pracy. Program skierowany jest do samorządów prowadzących albo zamierzających otworzyć domy lub kluby dziennego pobytu dla seniorów.

Resort przypomniał, że celem programu, który potrwa do 2020 roku, jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W projekcie budżetu na przyszły rok na program zapisano 80 mln zł.

MRPiPS poinformowało, że wnioski można składać do 4 stycznia 2019 roku, do godz. 16.00.

„Ofertę należy wypełnić i złożyć w generatorze ofert, dostępnym na stronie www.senior.gov.pl. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej do 28 lutego 2019 roku” – wyjaśniono.

W nowej edycji programu dofinansowane będą jedynie projekty „jednoroczne” – realizowane i zakończone w 2019 roku.

W ramach programu „Senior plus” jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu „Senior plus” można otrzymać 300 tys. zł, a na klub – 150 tys. zł. Placówki już istniejące będą mogły otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.

Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku – przez kilka godzin dziennie. Tam mogą korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Mają też możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Kluby „Senior plus” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

Według informacji resortu, w 2018 r. powstanie około 300 nowych placówek. Na koniec ubiegłego roku funkcjonowało 240 Dziennych Domów i Klubów „Senior plus”, które oferowały seniorom ponad 6,2 tys. miejsc.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl