fot. twitter.com/xrytel

MRPiPS: W połowie listopada rusza nowa edycja programu Maluch Plus

W połowie listopada rusza nowa edycja programu Maluch Plus – zapowiedziało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to program skierowany przede wszystkim do samorządów, na których terenie nie ma żadnej instytucji opieki nad dzieckiem do 3. roku życia. Samorządy będą mogły otrzymać 30 tys. zł na utworzenie jednego takiego miejsca.

Program ten wpisuje się w politykę prorodzinną rządu – zaznacza wiceminister Stanisław Szwed.

– Na program Maluch Plus przeznaczamy 450 mln zł. To jest trzykrotny wzrost niż w poprzednich latach, gdzie było 150 mln (w tym roku też już było 450 mln zł). Zwiększamy też możliwości, jeśli chodzi o wsparcie samorządów, wsparcie tworzenia czy to klubów dziecięcych, czy zakładania żłobków szczególnie w tych gminach, gdzie tej opieki dzisiaj nie ma, czy w gminach mniejszych. To jest kwestia związana również z tym, że tych miejsc w Polsce w dalszym ciągu jest mało, ale dzięki programowi Maluch Plus ta liczba miejsc żłobkowych czy w klubikach dziecięcych wzrasta – mówi Stanisław Szwed.

Samorządy, które prowadzą już żłobki, ale chcą stworzyć nowe miejsca opieki będą mogły starać się o dofinansowanie w wysokości 22 tys. złotych. Ponadto program przewiduje dopłaty do każdego dziecka w żłobku w wysokości 150 złotych.

RIRM

drukuj