fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

25 lat świecy wigilijnej Caritasu na polskich stołach

Pomysł wigilijnej świecy Caritasu zrodził się w 1993 r. w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach. Świeca Caritasu, a także betlejemskie światło pokoju, które roznoszone jest przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego, są nieodłącznym elementem Wigilii w Polsce.

„Od 25 lat wigilijna świeca Caritas tworzy polską tradycję świąteczną. Dochód z milionów sprzedanych świec od początku akcji trafia na wsparcie potrzebujących dzieci” – poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska w komunikacie przekazanym PAP w poniedziałek.

„Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez płomienia świecy Caritas. Te liczby naprawdę robią wrażenie” – mówi dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki. Dodał, że na przez 25 lat sprzedano ponad 50 milionów świec. Dzięki temu kilka pokoleń dzieci otrzymało pomoc dzięki otwartości serc Polaków.

Autorzy komunikatu przypominają, że pomysł wigilijnej świecy Caritasu zrodził się w 1993 r. w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach. Rok później światło świecy zajaśniało na stołach w całej Polsce. Każda świeca daje potrzebującym dzieciom wakacyjny wypoczynek, darmowe posiłki, zwiększa ich szanse edukacyjne za pomocą stypendiów oraz wspiera w rehabilitacji i leczeniu.

Akcję można wesprzeć, nabywając świece Caritasu. Ich dystrybucja odbywa się w grudniu w parafiach i w diecezjalnych oddziałach Caritasu w całym kraju. Można również wysłać SMS o treści „Wigilia” pod numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritasu Polska z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

Świeca Caritasu, a także betlejemskie światło pokoju, które roznoszone jest przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego, są nieodłącznym elementem Wigilii w Polsce. Ogień to symbol braterstwa, jedności i pokoju. Świecę Caritasu można odpalić od betlejemskiego światła Pokoju, które dostępne będzie od 17 grudnia w miejscach wskazanych na specjalnej mapie światła: https://swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla.

Inauguracja XXV edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbędzie się 29 listopada (czwartek) o godz. 11.00 w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 w Warszawie. W wydarzeniu udział wezmą dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki, dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wanda Falk, prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Biruta Przewłocka-Pachnik i dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos ks. Doroteusz Sawicki.

Od 19 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest ekumenicznym przedsięwzięciem tworzonym wspólnie przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Prawosławnego.

PAP/RIRM

drukuj