fot. facebook/Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Rzeszowski Caritas od początku wojny wysłał na Ukrainę 135 transportów pomocy humanitarnej

135 transportów pomocy humanitarnej wysłał na Ukrainę od pierwszego dnia agresji Rosji na ten kraj Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Każdego dnia przekazuje też wsparcie rzeczowe uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w Rzeszowie. Z tej formy pomocy skorzystało do tej pory 10,8 tys. osób.

Jak zaznaczył Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Piotr Potyrała, organizacja od pierwszego dnia wojny na Ukrainie aktywnie wspiera obywateli tego kraju: tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, jak również tych, którzy, jako uchodźcy, przebywają w Polsce.

„W tym czasie jeszcze bardziej zwiększyło się zapotrzebowanie na pomoc, natomiast zdecydowanie zmniejszyło się rzeczowe wsparcie, które w pierwszych tygodniach wojny docierało do Polski z różnych krajów Europy” – zauważył ks. Piotr Potyrała, podsumowując trzy miesiące pomocy Ukrainie od rzeszowskiego Caritas.

Podkreślił, że mimo to rzeszowski Caritas w dalszym ciągu wspiera osoby będące w potrzebie.

„Angażując własne środki finansowe Caritas dba o to, aby zapewnić im niezbędną pomoc” – zapewnił.

Wskazał, że w centrali Caritas w Rzeszowie przy ul. Jana Styki został zorganizowany punkt doraźnej pomocy kryzysowej, z którego na samym początku korzystało kilkanaście osób, a z każdym dniem liczba ta rosła.

„Od poniedziałku do piątku do centrali Caritas w Rzeszowie przychodzą uchodźcy i każdy z nich otrzymuje wsparcie rzeczowe w postaci żywności, artykułów higienicznych, chemii gospodarczej oraz odzieży. Z tej formy pomocy skorzystało do tej pory 10,8 tys. osób” – poinformował duchowny.

Ponadto wsparcie rzeczowe było również wielokrotnie przekazywane na dworzec PKP w Rzeszowie.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej organizuje także pomoc dla wewnętrznych uchodźców, przebywających na Ukrainie. W transportach wysyłana jest przede wszystkim żywność, artykuły chemii gospodarczej, artykuły dla dzieci, ale również generatory prądu, lekarstwa i środki medyczne.

„Do tej pory wysłano 135 takich transportów. W porównaniu do pierwszych tygodni wojny częstotliwość wysyłania tych transportów spadła. Ma to związek z ograniczeniem pomocy płynącej z innych krajów Europy, a także pomocą żywnościową realizowaną na dużą skalę w Rzeszowie” – zauważył szef rzeszowskiego Caritas.

Zapowiedział też, że rzeszowski Caritas zorganizuje wakacje dla ukraińskich dzieci, które wspólnie z polskimi dziećmi będą uczestniczyć w koloniach w ośrodku Caritas w Myczkowcach.

W ośrodku tym, od pierwszego dnia wojny, znalazły schronienie pierwsze grupy uchodźców, a po kilku dniach kolejne grupy dotarły również do podrzeszowskiej placówki Caritas w Budach Głogowskich.

„Ponadto planowane jest rozszerzenie pomocy dla obywateli Ukrainy poprzez utworzenie kolejnego punktu wsparcia, oferującego m.in. pomoc prawną, pomoc asystenta integracyjnego oraz pomoc rzeczową” –  zapowiedział.

Przypomniał, że w pierwszych dniach wojny, chcąc pomóc ofiarom wojny, kobietom z dziećmi, które widząc zabijanych ludzi i bombardowane budynki przeżyły wielką traumę, zostały zmuszone do opuszczenia domów i znalazły schronienie w Polsce, Caritas Diecezji Rzeszowskiej zatrudnił psycholożkę, która sama jest uchodźcą z dwójką dzieci.

Rzeszowska Caritas przekaże także 400 e-kodów, każdy o wartości 50 zł, dzięki którym Ukraińcy będą mogli dokonywać płatności za zakupy robione w sieci sklepów „Biedronka”.

„Caritas Diecezji Rzeszowskiej serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom za okazywane zaufanie i przekazywane wsparcie” – wyraził wdzięczność duchowny.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl