fot. flickr.com

Caritas Polska uruchamia program dla szkół w Aleppo

W nowym roku szkolnym Caritas Polska uruchamia program „Szkoła szkole”, umożliwiający przekazanie wsparcia finansowego pięciu placówkom edukacyjnych w zniszczonym przez wojnę syryjskim mieście Aleppo – poinformowało PAP w środę biuro prasowe Caritasu.

Autorzy komunikatu informują, że pomysł zrodził się w połowie 2018 r. Rodzice uczniów gdańskiej szkoły im. św. Kazimierza, poruszeni dramatyczną sytuacją na Bliskim Wschodzie, zgłosili chęć regularnego wspierania wybranej placówki oświatowej w Syrii. Dzięki ich hojności szkoła podstawowa Asz-Szark w Aleppo zorganizowała dla swoich uczniów liczne wydarzenia, m.in. bal karnawałowy, dzień sportu i obchody świąteczne, a także przeprowadziła dystrybucję podręczników. Tak rozpoczął się projekt „Szkoła szkole”, umożliwiający wsparcie syryjskich placówek przez polskie środowiska szkolne.

W tym roku w programie weźmie udział pięć placówek oświatowych w Aleppo. Jedną z nich jest szkoła podstawowa Bani Taghlib, założona w 1930 r. W trakcie walk na budynek spadła bomba, niszcząc całkowicie najwyższe piętro, w którym odbywały się zajęcia dla przedszkolaków. Wśród potrzeb zgłoszonych przez dyrekcję jest m.in. zakup zabawek i gier dla przedszkola oraz narzędzi edukacyjnych do zajęć przyrodniczych.

Zbiórki na rzecz edukacji w Syrii mogą być prowadzone za zgodą dyrekcji szkoły na przykład podczas festiwalu kultur lub przez szkolne koła wolontariatu. Tak się stało w Jaśle, gdzie w maju 2019 r. wolontariusze szkolnego koła Caritasu w szkole podstawowej nr 2, dystrybuując serca z masy solnej, zebrali ponad 2,3 tys. zł. Za pośrednictwem Caritasu Polska fundusze trafią do syryjskich placówek i zostaną przeznaczone na cele zgodne z ich potrzebami, w tym zakup materiałów szkolnych, odmalowanie pomieszczeń i organizację aktywności dla uczniów.

Według raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej 2,1 mln z 5,9 mln dzieci w wieku szkolnym w Syrii pozostaje poza systemem edukacji. Co trzecia szkoła została zniszczona lub przeznaczona na schronienie dla osób wewnętrznie przesiedlonych.

Więcej informacji o programie, w tym historie szkół objętych wsparciem, jest na stronie www.szkolaszkole.caritas.pl

Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice mogą zainicjować przystąpienie placówki do programu, kontaktując się z koordynatorką Marianną Chlebowską pod adresem [email protected].

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl