fot. PAP/Radek Pietruszka

K. Szymański: Proces umacniania zasad praworządności w UE powinien dotyczyć wszystkich państw

Jeżeli proces umacniania praworządności w Unii Europejskiej ma mieć sens, powinien on dotyczyć wszystkich państw członkowskich – powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, przedstawiając na posiedzeniu sejmowej komisji propozycję stanowiska Polski w tej sprawie.

Sejmowa komisja do Spraw Unii Europejskiej bez uwag przyjęła w środę stanowisko rządu dotyczące zasad umacniania praworządności w UE.

Stanowisko przedstawił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Powiedział on, że Polska pozytywnie odnosi się do faktu, iż w przyszłości zagadnienia dotyczące praworządności oraz – jak dodał – „być może także innych aspektów jakości demokracji w państwa członkowskich” – będą oceniane we wszystkich państwach członkowskich.

Na pewno zmniejszy to ryzyko – które w polskim przypadku zmaterializowało się – stosowania podwójnych standardów oceny i koncentrowania uwagi na wybranych państwach członkowskich, co może sprawiać wrażenie, że są to problemy występujące wyjątkowo w niektórych państwach członkowskich” – powiedział Konrad Szymański.

Dodał, że „jeżeli taki proces ma mieć sens, powinien w równym stopniu dotyczyć wszystkich państw członkowskich”.

Konrad Szymański podkreślił, że Polska niezmiennie zwraca uwagę na potrzebę obiektywizacji kryteriów i ocen oraz uznanie konstytucyjnych tradycji państw członkowskich, które są wskazane bezpośrednio w Traktacie o Unii Europejskiej.

Widzimy wyraźnie, że komisja ma dużą skłonność do tego, by rozważać zagadnienia związanie z tradycją konstytucyjną, kulturą polityczną, kulturą prawną niektórych państw członkowskich. Będziemy zwracali uwagę na ten aspekt, ponieważ jest on potwierdzony w traktacie” – mówił Konrad Szymański, powołując się na art. 4 Traktatu o Unii Europejskiej.

Artykuł ten mówi m.in. o tym, że UE szanuje tożsamość narodową państw członkowskich, nierozerwalnie związaną z ich podstawowymi strukturami politycznymi i konstytucyjnymi, w tym w odniesieniu do samorządu regionalnego i lokalnego.

Stanowisko Polski zostanie zaprezentowanie 16 września podczas posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych UE, na którym zaplanowano debatę na temat tego, jak wzmocnić przestrzeganie praworządności.

PAP/RIRM

drukuj