fot. twitter.com

Mobilizacja diecezjalnych Caritas wobec zagrożenia koronawirusem

Wolontariat kryzysowy, reorganizacja pomocy żywnościowej, specjalne dyżury – to niektóre z rozwiązań wprowadzonych w odpowiedzi na wyzwania ostatnich dni. Podstawą jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, ale Caritas nie ustaje w niesieniu pomocy potrzebującym.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska została podzielona na pięć stref; dla każdej z nich wyznaczono koordynatora, który jest odpowiedzialny za organizację wolontariatu kryzysowego. Zgłoszenia wolontariuszy są przyjmowane elektronicznie, poprzez formularz dostępny na stronie internetowej miejscowej Caritas (http://koszalin.caritas.pl/index.php/aktualnosci/wolontariat-kryzysowy/).

Na stronie są też podane numery telefonów koordynatorów i mapa diecezji, na której każdy potrzebujący pomocy może sprawdzić, do której strefy należy jego gmina. Pomocą polegającą na robieniu codziennych zakupów i dostarczaniu leków z apteki będą obejmowane osoby starsze, chore, należące do grupy wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o możliwość zakażenia. Program ruszył w poniedziałek, 16 marca.

Podobne rozwiązania stosują inne diecezjalne Caritas, między innymi w Poznaniu. Wolontariusze będą odbierać pieniądze od osób potrzebujących i za nie dokonywać zakupów, a następnie dostarczać je podopiecznym. Działania, prowadzone we współpracy Miasta Poznania, poznańskiej Caritas, harcerzy oraz innych organizacji pożytku publicznego, mają na celu zachowanie środków bezpieczeństwa i zadbanie o to, aby osoby chore i starsze pozostały w domu. Za ich koordynację po stronie wolontariuszy odpowiedzialne będzie Centrum Wolontariatu Caritas.

– Apeluję również, aby nie zapominać o osobach potrzebujących z bliskiego sąsiedztwa. Postarajmy się włączyć w tę pomoc i otoczyć opieką oraz wsparciem osoby z naszego otoczenia, które mogą być w grupie ryzyka – podkreśla ks. Łukasz Łukasik, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

W związku z zagrożeniem koronawirusem, Caritas Diecezji Siedleckiej uruchomiła specjalne dyżury telefoniczne.

– Mogą się zgłaszać osoby potrzebujące pomocy m.in. w wykupieniu leków, żywności oraz innych artykułów pierwszej potrzeby. Chodzi głównie o seniorów i osoby samotne. Pomoc udzielana jest przez wolontariuszy Caritas diecezjalnej – informuje Anna Nowińska z biura prasowego Caritas Diecezji Siedleckiej.

Zagrożenie koronawirusem dotyka liczne grupy potrzebujących, korzystających ze wsparcia Caritas. Przypomina o tym między innymi Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

– Głównymi odbiorcami naszej pomocy w łaźni i jadłodajni są bezdomni, będący często seniorami. Nie możemy ich pozostawić bez opieki. Dlatego jadłodajnia i łaźnia we Wrocławiu pracują bez zmian, zamknięta została jadłodajnia w Oławie. Jadłodajnia przy ul. Słowiańskiej 17 wydaje posiłki codziennie od poniedziałku do soboty, od godz. 12.00 do 14.00. Łaźnia i magazyn odzieży działają bez zmian, trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki, od 6.00 do 14.00. W placówkach zostały wprowadzone zasady zwiększające bezpieczeństwo zarówno pracowników, wolontariuszy jak i podopiecznych – wskazuje Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas, która przygotowuje także paczki żywnościowe dla osób dotkniętych bezdomnością.

W związku z odwołaniem ogólnopolskiej zbiórki żywności „Tak. Pomagam!”, zaplanowanej na 20 i 21 marca, a także utrudnień w dystrybucji żywności w dotychczasowych formach, Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne apelują o przekazywanie wsparcia na pomoc żywnościową, z której rocznie korzysta 350 tys. osób, w tym wielu seniorów. Informacje o SMS-owych zbiórkach i numery kont, na które lokalnie można przekazywać darowizny na ten cel, są podawane na stronach Caritas diecezjalnych. W skali ogólnopolskiej Caritas Polska uruchomiła program „Kromka chleba dla sąsiada”; przekazana w jej ramach pomoc również zostanie skierowana do potrzebujących w diecezjach.

Jak możesz pomóc?

  • Wyślij SMS o treści PACZKA na numer 72052
  • Dokonaj wpłaty na stronie caritas.pl/kromkachleba
  • Przelej dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: PACZKA)
  • Poinformuj starszych sąsiadów, że możesz zrobić im zakupy – wydrukuj specjalny plakat, wpisz swoje dane i umieść plakat w widocznym miejscu (na swojej klatce schodowej, na osiedlowej tablicy ogłoszeń)

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl