fot. pixabay.com

Galerie handlowe będą otwarte. „Solidarność” walczy o zachowanie niedziel wolnych od handlu

Galerie powinny być otwarte, ale nie w niedziele – podkreśla handlowa „Solidarność”. W grudniu przypadają dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia. Wicepremier Jarosław Gowin postuluje o wprowadzenie jeszcze jednej – 6 grudnia.

Galerie handlowe zostaną otwarte już w przyszłą sobotę.

– Placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – oznajmił premier Mateusz Morawiecki.

O otwarcie galerii apelowało wielu przedsiębiorców.

– Sam fakt otwarcia galerii czy też innych sklepów nie zrekompensuje strat, które firmy poniosły. Można raczej mówić o tym, że firmy przestaną ponosić stratę – podkreślił ekonomista dr Krystian Mieszkała.

Po otwarciu galerii bardzo ważne jest przestrzeganie reżimu sanitarnego. Swoje postulaty zgłosiła handlowa „Solidarność”. Wśród nich są m.in. limitowanie liczby klientów przebywających w przestrzeniach wspólnych – jeden klient na 20 metrów kwadratowych, ograniczenie w galeriach ilości dzieci do 16 roku życia, a także pomiar temperatury przed wejściem do punktów handlowych.

– Będziemy monitorować cały czas sprawę przestrzegania wymogów sanitarnych. Nie pozwolimy, aby pracownicy musieli pracować w dzień, w nocy i w niedziele, po to, żeby zaspokoić żądania pracodawców międzynarodowych – zaznaczył Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

W grudniu przypadają dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia. Wicepremier Jarosław Gowin postuluje o wprowadzenie jeszcze jednej – 6 grudnia.

– Prowadzimy w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi i mogę poinformować, że dwa z trzech związków zawodowych, najważniejszych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego, czyli OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych, popiera ten postulat – oświadczył minister rozwoju, pracy i technologii

Tego postulatu nie popiera „Solidarność”.

– Nie rozumiem intencji pana premiera Gowina. Osobiście miałem możliwość rozmawiania z nim na ten temat. Zapewnił, że nie jest zwolennikiem otwierania sklepów 6 czy 27 grudnia, niemniej lobbing ze strony pracodawców zachodnich jest tak duży, że może im się uda – zwrócił uwagę Alfred Bujara.

Na decyzję w sprawie znoszenia obostrzeń czekają kolejne branże. Wicepremier i szef resortu rozwoju, pracy i technologii zapowiedział, że w na początku tygodnia odbędą się konsultacje z branżami, wobec których utrzymano restrykcje. Wszystko jednak zależy od ilości zachorowań. W niedzielę, jak podał resort zdrowia, zachorowało blisko 18,5 tysiąca osób. To najmniej od 2 listopada. Najwięcej zakażeń odnotowano na Mazowszu i w Wielkopolsce.  Zmarło natomiast 330 osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl