fot. PAP/Leszek Szymański

Walka o wolną niedzielę

Handlowa „Solidarność” domaga się szybkiego procedowania ustawy uszczelniającej ograniczenie handlu w niedzielę. Alarmuje, że przeciwnikiem takich regulacji był Jarosława Gowin. Prace może przyspieszyć przesunięcie działu praca do resortu rodziny.

Prace nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedzielę zostały odroczone –   mówił Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

– Ubolewamy, że ustawa nie została wprowadzona pod obrady jeszcze przed wakacjami, bo przecież mogło być pierwsze czytanie w komisjach sejmowych. Obiecano nam, że stanie się to po wakacjach, a więc na początku września. Jednak trzeba zauważyć, że ustawa nowelizująca ograniczenie handlu w niedzielę będzie leżała miesiąc w Senacie –  wyjaśnił Alfred Bujara.

„Solidarność” niepokoi każdy dzień zwłoki, zwłaszcza że sytuacja pracowników handlu jest bardzo trudna. Dla wielu dyskontów liczy się wyłącznie zysk – dodał Alfred Bujara.

– Dzisiaj brakuje pracowników handlu, bo pensje są bardzo niskie, a pracownicy pracują nawet w godzinach nocnych. Nie ma w Europie Środkowo-Wschodniej drugiego takiego kraju. W dobie pandemii wiele sieci poszerzyło godziny handlu od bardzo wczesnych do bardzo późnych godzin wieczornych i niejednokrotnie nocnych – podkreślił przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Coraz więcej sieci handlowych udaje placówki pocztowe, zmuszając tym samym pracowników do pracy w niedzielę. Na to nie ma zgody „Solidarności”, która nie kryje, że trudno jej było współpracować z byłym już wicepremierem Jarosławem Gowinem.

– Cieszymy się, że resort pracy zostanie odebrany panu wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi i wróci do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Mam nadzieję, że wiele się zmieni na korzyść pracowników, ale i polskiego handlu. Resort pana wicepremiera Jarosława Gowina był przeciwny nowelizacji – poinformował Alfred Bujara.

Alfred Bujara zwrócił uwagę, że na wprowadzeniu ustawy uszczelniające zakaz handlu w niedzielę zyskają te branże, które przez pandemię COVID-19 utraciły najwięcej, a więc: gastronomia, hotelarstwo i agroturystyka.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl