Od 1 lutego uszczelnione zostaną przepisy o zakazie handlu w niedziele

Od 1 lutego w życie ma wejść nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Nowe przepisy mają zapobiec m.in. otwieraniu sklepów wielkopowierzchniowych pod pretekstem działalności pocztowej.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę była wprowadzana stopniowo od marca 2018 roku. W 2020 r. sklepy mogły przyjmować klientów w 7 niedziel. W przepisach były jednak luki, co nagminnie wykorzystywały sieci handlowe.

– Teoretycznie można tam nadać paczkę, ale wiadomo, że ta usługa jest wprowadzona tylko po to, żeby obiekt był otwarty i żeby handlował – zwróciła uwagę Krystyna Telepska, prezes zarządu spółki Kupcy Dominikańscy.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje działalności pocztowej, cukierni, stacji paliw, sklepów z prasą czy kawiarni. Swobodę intepretowania przepisów ma zakończyć nowelizacja ustawy.

– Taka placówka musi w 40 proc. sprzedaży netto wykazać sprzedaż np. usług świadczonych zgodnie z ustawą o placówkach pocztowych, a więc usług pocztowych – wyjaśnił przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara.

Przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedzielę mają wejść w życie  od 1 lutego.

– Z jednej strony jest to bardzo dobre, ponieważ jako społeczeństwo będziemy mieli więcej czasu dla siebie, dla rodziny, a z drugiej strony może przyjdzie jakieś zastanowienie, że niedziele jednak trzeba spędzać w inny sposób niż dotychczas – wskazał socjolog dr Jakub Koper.

Choć na razie pracodawcy międzynarodowi, którzy mocno lobbowali pracujące niedziele, milczą. Niewykluczone, że dalej będą szukali sposobu, by ominąć obowiązujące ograniczenia w handlu w niedzielę.

– Uważam, że w tej ustawie powinny się znaleźć bardzo duże sankcje, a więc kary za ewentualne obchodzenie przepisów – powiedział Alfred Bujara.

Jak zaznaczył, takie rozwiązanie z powodzeniem stosowane jest np. w Niemczech.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl