fot. pixabay.com

PiS przygotowało projekt mający zakończyć omijanie przepisów dot. zakazu handlu w niedzielę

Zakończenie obchodzenia zakazu handlu w niedzielę – taki jest cel projektu ustawy, który przygotowało Prawo i Sprawiedliwość. Nowela przepisów już wkrótce ma trafić do Sejmu.

Poseł Janusz Śniadek powiedział, że propozycja będzie uszczelniać obecne przepisy, by zlikwidować proceder podszywania się coraz liczniejszych placówek pod działalność pocztową, która jest wyłączona z zakazu handlu w niedzielę.

Rozwiązaniem ma być m.in. doprecyzowanie definicji przeważającej działalności oraz wprowadzenie wymogu odpowiedniego ewidencjonowania obrotów.

– Został wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji obrotów z podziałem na PKD oraz wymóg, żeby przeważająca działalność przekraczała łącznie 50 proc. obrotów w danym sklepie. Tego rodzaju zapis wykluczy sklepy, w których jako przeważająca i dająca pretekst do otwarcia była zgłaszana działalność marginesowa i pozorna. To musi być większość obrotów w danej placówce. To w znaczący sposób wyeliminuje patologię nadużywania furtek – zaznaczył poseł Janusz Śniadek.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości liczy na to, że nowela w tej sprawie już na początku lipca zostanie skierowana do prac Sejmu, a do końca wakacji wejdzie w życie.

RIRM

drukuj