fot. caritas.pl

Nagroda Animus Fortis dla Caritas Polska, stołecznej Straży Miejskiej i Lekarzy Nadziei

Wspólny projekt Caritas Polska, Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Lekarzy Nadziei, został wyróżniony nagrodą Animus Fortis, ustanowioną przez Wojskowy Instytut Medyczny. Kapituła doceniła działania podejmowane na rzecz osób bezdomnych, potrzebujących pomocy medycznej.

„W ramach projektu ratownicy ze straży miejskiej, w oznakowanym radiowozie, docierają do miejsc poza schroniskami i innymi specjalistycznymi placówkami, gdzie przebywają osoby bezdomne. W pustostanach, altankach działkowych, szałasach i ziemiankach, niekiedy w trudnych warunkach, udzielają porad i niezbędnej pomocy, a tych, którzy wymagają kontaktu ze specjalistą, kierują do przychodni prowadzonej przez Lekarzy Nadziei” – podano.

Specjalista ds. projektów społecznych w Caritas Polska Janusz Sukiennik poinformował, że akcja realizowana jest od 2017 roku.

„Obecnie bierzemy udział w koordynacji działań i prowadzimy ich rejestr, który daje wgląd w sytuację zdrowotną osób bezdomnych w Warszawie. W najbliższym czasie będziemy podejmować starania o zakup samochodu-sanitarki, który posłuży Ulicznemu Patrolowi Medycznemu, bo ten wykorzystywany obecnie jest już bardzo wysłużony” – powiedział Janusz Sukiennik.

Nagroda Animus Fortis (Mężny Duch) jest przyznawana osobom i instytucjom nawiązującym do najlepszych tradycji służb medycznych. Jej laureaci otrzymują statuetki w postaci miniatury „Pomnika sanitariusza”, zaprojektowanego przed wojną dla upamiętnienia polskich medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości.

„Ustanawiając nagrodę Animus Fortis chcieliśmy uhonorować osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych” – powiedział dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.

„Dla nas jest to sygnał, że prowadzenie takich działań jest potrzebne. Bardzo cieszymy się, że nasza inicjatywa trafiła na podatny grunt i że znaleźliśmy wspaniałych partnerów, czyli warszawską straż miejską i stowarzyszenie Lekarzy Nadziei, z którymi możemy pomagać tym, którzy często nie są w stanie sami poprosić o pomoc” – powiedział Janusz Sukiennik.

W skład kapituły przyznającej nagrodę weszli m.in. dyrektor i przedstawiciele WIM, przedstawiciele Premiera RP, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Zdrowia, Stowarzyszenia d. Szpital Ujazdowski, czasopisma „Lekarz Wojskowy” oraz portalu „Rynek Zdrowia”.

W imieniu Caritas Polska nagrodę odebrał Jarosław Bittel, zastępca dyrektora organizacji.

PAP

drukuj