23. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Caritas rozpoczęte

Już po raz 23. w wielu domach na wigilijnych stołach zapłonie świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas – w czwartek zainaugurowano tegoroczną edycję tej akcji. W tym roku 10 gr. ze sprzedaży każdej świecy przeznaczone będzie dla dzieci uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom trwa już 23 lata.

„W tym czasie Caritas rozprowadziła 50 mln świec, kilkadziesiąt milionów dzieci otrzymało pomoc” – mówił w trakcie konferencji prasowej wicedyrektor Caritas Polska o. Hubert Matusewicz.

– Ta pomoc dociera nie tylko do polskich dzieci, ale i do dzieci za granicą. Od dłuższego czasu 10 gr. od każdej sprzedanej przez nas świecy Caritas przekazuje na pomoc zagraniczną. W tym roku ta pomoc trafi do uchodźców z Bliskiego Wschodu” – podkreślił o. Matusewicz.

„Jestem ogromnie wdzięczny partnerskim, siostrzanym kościołom, które przyjęły nasze zaproszenie do współpracy. Patriarcha Cyryl powiedział 6 lat temu na Zamku Warszawskim: >>Wierzymy, że nasz wspólny dialog wspiera Chrystus<<. Mogę dodać od siebie, że my to czujemy, to odczucie towarzyszy nam na co dzień” – powiedział.

Jak podkreśliła dyrektor Generalna Diakonii kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wanda Falk, świeca Caritas zapłonie w każdym ewangelickim domu.

– Wspieramy świetlice socjoterapeutyczne, leczenie dzieci i ich rehabilitację, obozy i wszelkiego rodzaju pomoc. Do tej pory ponad 400 dzieci zostało nią objętych – mówiła Falk.

Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS również jest partnerem akcji Caritas. „Na naszym wigilijnym stole stawiamy pusty talerz, ale wielu z nas boi się gościa, który może do nas przyjść niespodziewanie. Ta akcja pozwala wyjść naprzeciw ludziom potrzebującym i jednocześnie naszym lękom i obawom” – mówił ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor ELEOS.

– Ci z nas, którzy ani technicznie, ani emocjonalnie nie są przygotowani do przyjęcia niespodziewanego gościa, mogą dać wsparcie tym, którzy takie miejsca tworzą. Miejsca, gdzie każdy potrzebujący może spędzić Wigilię Świąt Bożego Narodzenia lub choćby tylko przyjdzie się ogrzać – mówił.

Pomoc Caritas finansowana dzięki sprzedaży specjalnych świec to dofinansowanie ferii zimowych i wyjazdów wakacyjnych, wyprawek szkolnych, wielu działań związanych z terapią i rehabilitacją, wsparcie finansowe rodzin. Pomoc organizowana jest w diecezjach i parafiach, czyli trafia tam, gdzie jest najdokładniejsze rozpoznanie potrzeb.

„Nasza pomoc jest adekwatna i dyskretna” – podkreślił o. Matusewicz.

Świeca Caritas – dzięki akcji Betlejemskie Światło Pokoju – trafi m.in. do Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu.

– W tym roku betlejemskie światło pokoju dotrze do Polski 11 grudnia, otrzymamy je od skautów słowackich – mówił Naczelny Kapelan ZHP ks. Wojciech Jurkowski.

„To światło zapłonęło już po raz trzydziesty, a do Polski trafia od 26 lat. Będziemy go roznosić pod hasłem >>odważnie twórzmy pokój<<” – dodał.

Jak podaje Caritas, uroczysta, ekumeniczna inauguracja tegorocznej edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom będzie miała miejsce w sobotę 26 listopada w kościele Parafii Ewangelicko-Reformowanej, przy ul. Al. Solidarności 76a w Warszawie. Wezmą w niej udział organizatorzy akcji z Caritas, Eleos i Diakonii.

Akcję można wesprzeć, kupując w parafii Wigilijną Świecę Caritas, wysyłając SMS z hasłem POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub przez wpłatę na konto Caritas z dopiskiem WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM. Szczegóły na stronie www.wigilijnedzielo.caritas.pl.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl