fot. PAP/Leszek Szymański

MRPiPS: wnioski o 500 plus bezpłatne także w bankach

Wnioski o świadczenia z programu 500 plus są darmowe, nie można żądać pieniędzy za pomoc w ich złożeniu lub wypełnieniu – podkreśliła w środę szefowa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Również złożenie wniosku za pośrednictwem banku będzie bezpłatne.

W środę w imieniu resortu rodziny pracy i polityki społecznej Rafalska podpisała porozumienie z PKO Bankiem Polskim o realizacji programu „Rodzina 500 plus” poprzez bankowość elektroniczną.

Zapewniła, że MRPiPS robi wszystko, by w momencie startu programu, kiedy liczba wniosków będzie prawdopodobnie bardzo duża, była możliwość składania wniosków różnymi kanałami: bezpośrednio w gminie, za pośrednictwem poczty, przez portal emp@tia prowadzony przez MRPiPS, portal usług elektronicznych ZUS, ePUAP oraz – co jest nowością, jeśli chodzi o załatwienie spraw urzędowych online – bankowość elektroniczną.

To zupełnie nowe podejście do kontaktów na linii obywatel-administracja – podkreślił wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.

PKO BP jest pierwszym bankiem, który przystąpił do programu, ale najprawdopodobniej nie ostatnim.

– W najbliższych dniach kolejne banki mają przedstawić swoje deklaracje co do udziału w programie – poinformował Marczuk.

Prezes zarządu PKO BP Zbigniew Jagiełło dodał, że jest w kontakcie z prezesami innych banków i wie, że wiele z nich zamierza przystąpić do programu.

Rafalska podkreśliła, że wniosek o świadczenie z programu 500 plus jest bezpłatny i nie można żądać pieniędzy za jego pobranie, pomoc w wypełnieniu czy złożeniu. Pojawiają się jednak strony, na których oferowane są tego typu usługi.

Nie będziemy bezczynnie patrzeć na próby wyłudzania pieniędzy – zadeklarowała.

Marczuk przestrzegł, że w ten sposób wyłudzane są nie tylko pieniądze, ale również dane osobowe i przestrzegał przed korzystaniem z takich serwisów.

Jagiełło zapewnił, że również złożenie wniosku za pośrednictwem banku będzie bezpłatne; zapowiedział, że pracownicy banku będą udzielali niezbędnych informacji na ten temat.

Dzięki programowi „Rodzina 500 plus” rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) – również na pierwsze. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dzieci 18 lat. Program ruszyć ma 1 kwietnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski.

PAP/RIRM

drukuj