fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Anna Maria Anders odebrała zaświadczenie o wyborze na senatora

Anna Maria Anders odebrała, zdobyty w wyborach uzupełniających w województwie podlaskim, zaświadczenie o wyborze na senatora. Anders starowała do wyborów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak, podkreślił, że środowa uroczystość ma „olbrzymie znaczenie historyczne i symboliczne”. Marciniak przypomniał, że Anna Maria Anders jest córką generała Władysława Andersa. Wiceprzewodniczący zacytował fragment uchwały z 2006 roku, która ogłosiła rok 2007 rokiem generała Andersa.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej czyni to dla uczczenia pamięci znamienitego Polaka generała Władysława Andersa – wybitnego dowódcy i polityka oraz dla uhonorowania pamięci jego żołnierzy, których wyprowadził z imperium zła i wiódł zwycięskim szlakiem do ojczyzny przez Monte Cassino i Bolonię żołnierzy, którym ojcował do końca swoich dni na wychodźstwie” – głosi fragment uchwały.

Nowo mianowana senator podkreśliła, że jest to dla niej wyjątkowy dzień.

– Jestem wzruszona, naprawdę wzruszona. Myślę sobie, jakby ojciec się cieszył – powiedziała Anna Maria Anders.

W swoim okręgu, obejmującym część województwa podlaskiego, Anders uzyskała 47,26% głosów. Drugi wynik uzyskał poseł PSL – Mieczysław Bagiński (41,26%).

Senator zastąpi w izbie wyższej parlamentu Bohdana Paszkowskiego (PiS). Będzie ona, obok Jana Dobrzyńskiego i Tadeusza Romańczuka, trzecim senatorem partii rządzącej z tego regionu.

Anders jest córką generała Władysława Andersa. Kształciła się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, pracowała w biurze prasowym UNESCO w Paryżu, potem przez wiele lat w branży naftowej. Start w Podlaskiem był jej drugą próbą zdobycia mandatu senatora. W wyborach parlamentarnych jesienią 2015 roku niewielką różnicą głosów przegrała mandat w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj