fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Litwa z programem rodzina 500 plus?

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin zgłosili w litewskim Sejmie propozycję wprowadzenia świadczeń na dzieci na wzór polskiego programu 500 plus. Wynosiłoby ono 120 euro miesięcznie.

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Związku Chrześcijańskich Rodzin wskazują, że proponowany program byłby realnym wsparciem dla rodzin. To także sygnał, że mogą zostać na Litwie i spokojnie wychowywać dzieci. Jako przykład podawana jest Polska. Zmniejszyłby się poziom ubóstwa, które jest przyczyną wielu patologii społecznych.

Europoseł Waldemar Tomaszewski, podkreśla, że w Polsce program już przyniósł konkretne efekty. Ubóstwo zmniejszyło się blisko o połowę, a liczba urodzeń znacznie się zwiększyła. Jak szacuje Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, koszt litewskiego programu 500 plus to około 250-300 milionów euro rocznie. Pieniądze na ten cel byłyby pozyskiwane na przykład poprzez opodatkowanie wpływów bankowych.

Szacuje się, że dałoby to dodatkowe 100 milionów euro rocznie. AWPL-ZChR już drugi raz składa propozycję wypłacania świadczeń na dzieci. Wcześniej litewski Sejm jej nie zaaprobował.

TV Trwam News/RIRM

drukuj