fot. PAP/EPA

Pięć lat od wprowadzenia euro na Litwie. Socjolodzy wskazują na pogłębiające się nierówności społeczne

Zmiana waluty na Litwie pięć lat temu spowodowała wzrost cen, ale również wynagrodzeń. Socjolodzy wskazują jednak na pogłębiające się nierówności społeczne.

W 2015 r. Litwa stała się dziewiętnastym krajem strefy euro. Porzuciła tym samym dotychczasową walutę, jaką był lit. Z danych banku centralnego Litwy wynika, że w ciągu 5 lat ceny wzrosły tam średnio o 10 proc. Zwiększyła się również średnia pensja.

Eksperci wskazują jednak, że ceny rosną w całym kraju, a wynagrodzenia głównie w dużych miastach. To prowadzi do zwiększenia różnic w zamożności obywateli – tłumaczył ekonomista Mariusz Kękuś.

– Na Litwie około jedna trzecia obywateli jest dotknięta ubóstwem czy też wykluczeniem społecznym i po wprowadzeniu euro, mówi się, że osoby, które są zamożne, jeszcze bardziej się wzbogaciły, a te, które były dotknięte ubóstwem, jeszcze bardziej zbiedniały, więc to są jakby negatywne skutki. Natomiast patrząc na wzrost gospodarczy Litwy, to wprowadzenie euro nie wpłynęło w znaczący sposób na przyspieszenie czy dynamikę wzrostu gospodarczego Litwy. Wzrosły wynagrodzenia, natomiast nie poprawiła się znacząco sytuacja Litwinów. Biorąc pod uwagę wzrost cen, oceniam, że ta dynamika wzrostu cen była wyższa, niż dynamika wzrostu wynagrodzeń, więc relatywnie większa część społeczeństwa, w moim przekonaniu, straciła na tym – wskazał Mariusz Kękuś.

Waluta euro używana jest w 19 krajach unijnych i 11 terytoriach nienależących do Wspólnoty.

Inauguracja euro w transakcjach bezgotówkowych nastąpiła w 1999 r. Trzy lata później wprowadzono ją w formie gotówkowej w dwunastu państwach UE. Rozszerzenie strefy euro nastąpiło do tej pory sześciokrotnie.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl