fot. pixabay.com

Ukraina przekaże Litwie drut kolczasty do ochrony granicy

Ukraina przekaże Litwie drut kolczasty dla wzmocnienia jej granicy w związku z „bezprecedensowym kryzysem migracyjnym” – ogłosił w środę szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba. Drut ma trafić na Litwę w charakterze pomocy humanitarnej.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że w miniony weekend rozmawiał ze swoim litewskim odpowiednikiem Gabrieliusem Landsbergisem o „bezprecedensowym kryzysie migracyjnym, z jakim mierzy się Litwa przez Alaksandra Łukaszenkę”.

„Zdecydowaliśmy dziś o przekazaniu Litwie drutu kolczastego, by pomóc jej we wzmocnieniu swej granicy. Nasz przyjaciel i sojusznik w ramach Trójkąta Lubelskiego może zawsze na nas liczyć” – podkreślił.

Dmytro Kułeba podczas środowego posiedzenia rządu zaznaczył, że o pomoc humanitarną w postaci drutu kolczastego zwróciła się do Kijowa Litwa.

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy trafiają z Białorusi na Litwę, bardzo wzrosła w ostatnich miesiącach, w tym roku osiągnęła już 2,9 tys. Władze Litwy mówią o groźbie kryzysu humanitarnego.

Wilno jest przekonane, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, który w ten sposób reaguje na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji. 9 lipca rząd Litwy ogłosił wprowadzenie w kraju stanu sytuacji ekstremalnej, co ma usprawnić działania władz.

PAP

drukuj