fot. PAP/EPA

Ukraina już od 43 dni broni się przed rosyjskim agresorem

Ukraina broni się już od 43 dni. W Borodziance, w obwodzie kijowskim, odnaleziono około 200 osób pogrzebanych żywcem. To kolejne miasto, w którym Rosjanie dopuścili się ludobójstwa.

Na ulicach ukraińskich miast leżą zmasakrowane ciała ludzi.

– Teraz martwe ciała zostaną przywiezione do kostnicy na badanie. Po badaniu ciała zostaną przekazane krewnym – mówił jeden z mężczyzn.

Mieszkańcy wielu ukraińskich miast przeżywają horror.

– Wszyscy ukryliśmy się w magazynie. Była nas czwórka: mój syn, żona, ja i matka chrzestna pochodząca z Niżyna. Siedzieliśmy tam, podczas gdy Rosjanie strzelali do okna. Weszli do środka przez okno i zaczęli przeglądać nasze rzeczy. Chwycili wszystko, co mogli złapać. Zabrali latarkę i tablet, który mój syn przywiózł z Polski. Zabrali wszystko – wskazał Ukrainiec.

W mieście Borodzianka w obwodzie kijowskim pod gruzami bloków mieszkalnych odnaleziono około 200 osób pogrzebanych żywcem. Ci, którzy przeżyli, mówią o morderstwach, grabieżach, torturach i gwałtach. W Buczy Rosjanie zabili około 320 mieszkańców. Prawie 90 proc. zostało rozstrzelanychpoinformował mer miasta, Anatolij Fedoruk.

„Liczba znalezionych ciał rośnie każdego dnia. Zmarłych można znaleźć w prywatnych domach, parkach, placach – tam, gdzie chowano ludzi, gdy nie było ostrzału” – wskazał Anatolij Fedoruk.

Rosjanie cały czas atakują. Na południu Ukrainy ostrzelali łódź z cywilami. Zginęły cztery osoby, w tym dziecko. W obwodzie ługańskim nie ocalał ani jeden szpital. Ponad 100 tys. osób musi zostać pilnie ewakuowanych z oblężonego przez Rosjan Mariupola. Jego mieszkańcy zmagają się z katastrofą humanitarną. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówił, że Rosja uzna brak bolesnego pakietu sankcji i realnych dostaw broni na Ukrainę za przyzwolenie, by pójść dalej. Ukraina obawia się nowej krwawej ofensywy agresora w Donbasie.

– Bitwa o Donbas będzie przypominać II wojnę światową z dużymi manewrami operacyjnymi i tysiącami czołgów, samolotów i pojazdów opancerzonych, artylerii – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba.

Ukraińskie władze nalegają na całkowitą blokadę rosyjskiego systemu bankowego. Amerykański Senat reaktywował ustawę z czasów II wojny światowej, która pozwoli na łatwiejsze przekazywanie broni na Ukrainę. Rosja próbowała straszyć, że dostawy broni na Ukrainę z USA zagrożą rozmowom pokojowym. Z kolei członkowie NATO uzgodnili wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy. Ukraińcom zostanie przekazany szeroki zakres systemów broni.

– Sojusznicy będą wspierać Ukrainę, zwiększając pomoc humanitarną i wsparcie finansowe. Dyskutowaliśmy, co jeszcze zrobimy, w tym o pomocy w zakresie cyberbezpieczeństwa i dostarczeniu sprzętu, który pomoże Ukrainie bronić się przed zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi – poinformował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

O tym, że dostawy broni muszą być kontynuowane i zwiększone, mówią politycy Parlamentu Europejskiego. Amerykanie cały czas zwiększają presję wymierzoną w Kreml. Przygotowany przez nich nowy pakiet sankcji obejmuje restrykcje przeciwko największemu rosyjskiemu bankowi – Sbierbankowi, a także zakaz nowych inwestycji w Rosji. Do listy sankcji dopisane zostały m.in. dorosłe córki Władimira Putina, a także Dmitrij Miedwiediew, były premier i prezydent Rosji.

– Przewiduje się, że kroki, które już podjęliśmy, zmniejszą rosyjski produkt krajowy brutto o dwie cyfry tylko w tym roku – spuentował Joe Biden, prezydent USA.

Senat USA przyjął dziś ustawę, która zakazuje importu rosyjskiej ropy. Przegłosowano również odebranie Rosji i Białorusi „klauzuli największego uprzywilejowania w wymianie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi”. Towary, które są importowane z tych państw, będą obłożone wyższymi cłami. Pełnego embarga na import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu z Rosji, a także zamknięcia Nord Stream 1 i 2 domaga się w przyjętej rezolucji Parlament Europejski. Rosja została dziś zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl