Polepszenie relacji Rosja -Turcja

Rosja i Turcja otwierają nowy rozdział we wzajemnych relacjach. Po dziewięciu miesiącach kryzysu dyplomatycznego prezydenci obu krajów spotkali się na wspólnych rozmowach.

Prezydent Władimir Putin przyjął prezydenta Turcji w Pałacu Konstantynowskim w Strielnie koło Petersburga.

– Pomimo bardzo skomplikowanej wewnętrznej sytuacji politycznej w Turcji dzisiejsza wizyta pokazuje, że wszyscy chcemy odnowienia dialogu i przywrócenia naszych stosunków w interesie narodów Rosyjskiego i Tureckiego – wyjaśnił Władimir Putin, prezydent Rosji.

Władimir Putin przypomniał podczas spotkania, że jako pierwszy zadzwonił do Erdogana po wybuchu puczu w Turcji i potępił wszelkie niekonstytucyjne działania.

– Stosunki między Rosją a Turcją weszły w bardzo pozytywny etap. Obaj  jesteśmy zaznajomieni z procesem  konfigurowania wielkich celów. Jestem pewien, że podejmiemy kroki, które będą poszerzać naszą współpracę –zaznaczył Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji.

Kryzys we wzajemnych relacjach Moskwy i Ankary pogłębił się po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu na granicy turecko – syryjskiej. W odpowiedzi Rosja wprowadziła sankcje gospodarcze i zablokowała ruch turystyczny. W lipcu tego roku prezydent Turcji przeprosił za incydent. Przyczyniło się to do ocieplenia stosunków. Erdogan dostrzega w Rosji poważnego partnera gospodarczego i politycznego. Turcja wraz z Rosją chce rozwiązać kryzys w Syrii.

– Pozwólcie mi wyrazić to głośno i wyraźnie. Rosja jest najważniejszym aktorem w zaprowadzeniu pokoju w Syrii. Wierzę, że Rosja i Turcja powinny  rozwiązać ten problem poprzez podejmowanie wspólnych kroków – powiedział prezydent Turcji.

Erdogan zwracając się ku Rosji daje też Europie i Zachodowi wyraźny sygnał. Przed spotkaniem prezydent w oświadczył, że od lat Turcja jest zwodzona przez Unię i nie może liczyć na żadne wsparcie. Erdogan na pewno wykorzysta swoją wizytę, aby wzmocnić swoją pozycję – ocenia prof. Tadeusz Marczak.

– Po pierwsze wobec USA, a po drugie wobec UE, z którą toczy od miesięcy rokowania w kwestii uchodźców, zniesienia wiz dla Turków i przede wszystkim pomocy finansowej – wyjaśnił prof. Tadeusz Marczak.

Spotkanie prezydentów Turcji i Rosji pozytywnie ocenia niemiecka dyplomacja. Równocześnie Berlin jest pewien, że bliższe partnerstwo tych państw nie będzie stanowić alternatywy dla partnerstwa Turcji i NATO. Rozmowom turecko – rosyjskim przygląda się także Polska szczególnie w kontekście obecnej sytuacji na świecie.

– To jest bardzo ważne, żeby dokonać istotne analizy. Takie spotkania nie są bez zaznaczenia. Należy je rzeczywiście odnotować i dobrze zrelacjonować – skomentował minister Krzysztof Szczerski.

Turecka prasa poinformowała dziś, że spotkanie Putina i Erdogana było poprzedzone tajnymi rozmowami w Uzbekistanie. Uczestniczyli w nich m.in. prezydent tego kraju, który jest zaprzyjaźniony z najbliższym doradcą Putina oraz znany turecki biznesmen.

 

 

Tv Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl