Rada Ministrów: Prace nad projektem ustawy dot. sieci szpitali

Rada Ministrów już pod przewodnictwem premier Beaty Szydło zajmie się dziś m.in. projektem ustawy o sieci szpitali. W tzw. sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy. Zakwalifikowane placówki będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne.

Wczoraj rzecznik rządu Rafał Bochenek przekonywał, że to ważna ustawa z punktu widzenia kompleksowej reformy służby zdrowia.

Od wielu miesięcy Ministerstwo Zdrowia pracowało nad tymi regulacjami. Były one dosyć szeroko konsultowane. Przyszedł wreszcie czas, aby ten projekt ustawy pojawił się na posiedzeniu Rady Ministrów. Celem ustawy jest przede wszystkim to, aby zmienić służbę zdrowia; aby wreszcie kolejki do lekarzy – z którymi od lat wiele rządów się borykało i żaden z nich nie potrafił stanąć na wysokości zadania tak, aby przygotować dobrą reformę – zniknęły i aby każdy pacjent miał dobrą i profesjonalną opiekę medyczną oraz miał dostęp do wysokiej klasy specjalistów – wskazał Rafał Bochenek.

Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie obejmującym łącznie wszystkie profile ujęte w tzw. systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl