fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W piątek zostanie opublikowany projekt ustawy ws. lotów najważniejszych osób w państwie 

W piątek ma zostać opublikowany projekt ustawy w sprawie lotów najważniejszych osób w państwie – poinformował szef Kancelarii Premiera minister Michał Dworczyk. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ujawnia kolejne informacje, jak z rządowych samolotów korzystali premierzy Mateusz Morawiecki i Beata Szydło oraz ich poprzednicy: Donald Tusk i Ewa Kopacz.

Podróże najważniejszych osób w państwie rządowymi samolotami, to jeden z najbardziej popularnych tematów, jaki przewija się ostatnio w przestrzeni publicznej. Przepisy w tej kwestii były niedoprecyzowane. Zatem czas to zmienić – mówi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

– Przygotowaliśmy – wydaje mi się – całkiem przyzwoity projekt ustawy, który opublikujemy w piątek. Chcemy go jeszcze skonsultować – przed wprowadzeniem na ścieżkę legislacyjną – z wszystkimi klubami parlamentarnymi. Chcielibyśmy, żeby to było prawo ponadpartyjne i ponadczasowe, dobrze służące Polsce – wskazuje minister. 

Regulacje w tej sprawie mają być jasne i przejrzyste dla wszystkich. 

– Chcemy w ustawie szczegółowo dookreślić, kto może, a kto nie powinien znaleźć się na pokładzie statku powietrznego – podkreśla Michał Dworczyk.

Opinia publiczna ma prawo do tego, by poznać informacje na temat przelotów najważniejszych osób w państwie – dodaje minister. Takie dane dotyczące premiera Mateusza Morawieckiego, czy byłej premier Beaty Szydło zostały już opublikowane. Teraz czas na kolejne listy. 

– Dzisiaj Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikuje listy lotów pani premier Kopacz i pana premiera Tuska – zapowiada Dworczyk.

Szef KPRM liczy, że ustawa zostanie przyjęta przez parlament na najbliższym posiedzeniu. Jej przeforsowanie – jak dodaje polityk – pozytywnie wpłynie na budżet państwa – przynosząc pewne oszczędności.

TV Trwam News/RIRM

drukuj