fot. PAP/Radek Pietruszka

Rządowe programy wsparcia rodzin z dziećmi 

450 mln zł – tyle rząd przeznaczy w tym roku na program „Maluch plus”. W 2019 roku powstanie blisko 28 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech. Natomiast od 1 lipca rusza świadczenie „500 plus” na pierwsze dziecko.

Dostępność do miejsc opieki nad dziećmi ma istotny wpływ na decyzje rodziców o ich posiadaniu.

– Nasz rządowy program poprawia dostępność w skali całego kraju – zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. „Maluch plus” to jeden z głównych filarów polityki rodzinnej rządu Zjednoczonej Prawicy. Rozbudowa sieci żłobków i dostępności do nich jest dla rodziców niezwykle ważna. Pozwala łączyć obowiązki opiekuńcze z obowiązkami zawodowymi – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

– Ale jest taki czynnik, o którym nie wszyscy wiedzą, że oprócz tych dopłat do nowo powstających miejsc, również jest dopłata do odpłatności za pobyt dziecka w żłobkach – wskazała minister.

W ubiegłym roku powstało 23 tys. nowych miejsc w instytucjach opieki, a ponad 53 tys. zostało dofinansowanych. Dla porównania, w 2015 r. miejsc opieki w żłobkach powstało zaledwie 2,5 tysiąca.

– Niemalże 10 razy mniej niż powstających obecnie. Co nas cieszy, to powstanie w dziewięćdziesięciu siedmiu gminach nowych miejsc opieki, w których nie istniała żadna instytucja tego typu – podkreśliła minister Elżbieta Rafalska.

Dalej jednak w ponad 60 proc. polskich samorządów nie ma nawet jednego publicznego żłobka. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed liczy, że w tym roku ich ilość znacząco się zwiększy.

– W 2015 r. mieliśmy to na poziomie 12 procent. Liczymy, że na koniec 2019 r. będzie to 25 proc., czyli stu procentowy wzrost „użłobkowienia”. Zależy nam bardzo, aby wzrastała liczba miejsc żłobkowych w żłobkach samorządowych – powiedział wiceminister Stanisław Szwed.

Ministerstwo rodziny zachęca samorządy, aby brały udział w programie „Maluch plus”. Mogą one uzyskać aż 80 proc. dofinansowania na realizację inwestycji. Z programu skorzystał żłobek „Koniczynka” w Gdyni. I już widać dużo korzystnych zmian.

– Przede wszystkim nowe miejsca dla dzieci i to sporo miejsc, bo aż 137. Do tej pory żłobek liczył 55 miejsc dla dzieci. W chwili obecnej, gdy powiększyliśmy żłobek, możemy przyjąć 192 dzieci – mówi dyrektor żłobka Agnieszka Welfle-Pobłocka.

Tymczasem budowa nowych żłobków w Warszawie stoi pod znakiem zapytania. Choć Rafał Trzaskowski w czasie kampanii wyborczej obiecywał warszawiakom darmowe żłobki, to dziś już o tym nie pamięta. Obiecywał ponadto, że miasto zapłaci za miejsca w żłobkach prywatnych, jeśli w publicznych zabraknie miejsc. 

– Obawiamy się, że środki, które zostały przeznaczone na ten cel, właśnie na politykę związaną ze żłobkami w m.st. Warszawa, są niewystarczające, co oznacza, że obietnica Rafała Trzaskowskiego nie zostanie zrealizowana – wskazał Jacek Ozdoba.

Ponadto, z początkiem wakacji rusza program „500 plus” od pierwszego dziecka. Wnioski o udzielenie świadczenia będzie można składać już od 1 lipca.

– Co do samego systemu składania wniosków, nie przewidujemy tu istotnej zmiany – oświadczyła minister Elżbieta Rafalska.

To nie jest nowy pomysł – mówił Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej.

– To nie są nowe pomysły i to nie są pomysły PiS-u, to są pomysły PO – zaznaczył poseł Jarosław Urbaniak.

Szkoda, że tylko pomysł, bo realnych prac w tym zakresie rząd PO-PSL nie podjął. Poseł Błażej Pardy z Kukiz’15 zwrócił uwagę, że rząd zamiast dawać kolejne świadczenia, powinien obniżyć znacząco podatki.

– No po prostu niech zostanie nam trochę więcej w portfelu, więc nikt nam nie będzie musiał wtedy dawać – powiedział poseł Błażej Parda.

Programy prorodzinne rządu mają na celu poprawę życia rodzin i zwalczanie ubóstwa – podkreśliła wicepremier Beata Szydło.

– Przywracamy godność polskim rodzinom – podkreśliła wicepremier Beata Szydło.

Wbrew czarnym scenariuszom budżetowym, które opozycja rysowała przed uruchomieniem programów prorodzinnych, finanse państwa nie zachwiały się. Rosną wpływy z podatków, a deficyt budżetowy jest ograniczany. Szczegóły całej „piątki Kaczyńskiego”, czyli nowych programów zapowiedzianych podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, poznamy już za tydzień.

TV Trwam News/RIRM

drukuj