PAP/Lech Muszyński

Minister E. Rafalska zachęca samorządy do tworzenia nowych miejsc w żłobkach

Zachęcam samorządy, bo to jest naprawdę bardzo dobra propozycja – tak minister rodziny Elżbieta Rafalska mówiła w Gorzowie Wlkp. o rządowej pomocy w ramach programu Maluch plus. Przypomniała, że w tym roku na tworzenie nowych i utrzymanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi rząd przeznaczył 450 mln zł.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wzięła w środę udział w spotkaniu w urzędzie wojewódzkim w Gorzowie, na którym były podpisywane umowy z samorządami i podmiotami prywatnymi z woj. lubuskiego, które w tym roku uzyskały dofinansowanie z programu Maluch plus.

Łącznie umowy te opiewają na prawie 8 mln zł. W tym roku w Lubuskiem programu Maluch plus wsparcie zostanie przekazane na utworzenie 262 nowych miejsc i funkcjonowanie 2 111 miejsc opieki nad małymi dziećmi.

„Na ten program rząd nasz przeznacza kwotę 450 mln zł, to trzykrotnie więcej niż jeszcze w 2015 czy 2016 roku. Dostępność do tych miejsc (w żłobkach – PAP) była określana wskaźnikiem 12,4. Na koniec tego może wynieść blisko 25 proc. W tym czasie przybyło nam około 100 tys. nowych miejsc dla małych dzieci. Jeżeli mówimy o polskiej dzietności, o tym żeby ona była wyższa, to dla rodziców jest niezwykle ważne, co zrobią po tym, jak wrócą do pracy. Kto zaopiekuje się ich dziećmi” – powiedziała min. Rafalska.

W tym roku przy zakładaniu nowego żłobka dofinansowanie do jednego miejsca w nim wynosi 30 tys. zł, o 50 proc. więcej niż w zeszłym roku. Natomiast wsparcie na organizację miejsc w istniejących placówkach to 22 tys. zł. Ponadto program przewiduje dopłaty to utrzymania miejsc opieki nad małymi dziećmi

„Jeśli rodzice płacą 300 zł, to w tych 300 zł jest ten udział rządowych pieniędzy i dzięki temu mniej płacą też za żłobek. Również podmioty prywatne mogą korzystać z tego dofinansowania zarówno na utworzenie żłobka, modernizację bądź dofinansowanie już istniejących placówek. Oferta jest szalenie interesująca i dofinansowanie może sięgać 80 proc.” – dodała minister.

Elżbieta Rafalska oceniła, że nie wszystkie samorządy są zainteresowane programem. Wskazała, że rodzice czekają na miejsca w żłobkach np. w Gorzowie i Zielonej Górze.

„Każdy samorząd, który starałby się o te środki miałby je zagwarantowane. Pada więc pytanie, dlaczego nie wszyscy z tej naprawdę dobrej propozycji programu rządowego nie chcą korzystać, to jest też pytanie do rodziców, bo żłobek samorządowy nie tylko proponuje wysoki standard opieki, ale zdecydowanie też niższą odpłatność za pobyt dziecka w placówce niż w podmiotach prywatnych, gdzie odpłatność jest znacznie wyższa. Zachęcam samorządy, bo to jest naprawdę bardzo propozycja. Nie czekajcie do kampanii wyborczej, bo wtedy jest większe zainteresowanie, tylko na początki kadencji budujcie te żłobki, wtedy dzieci będzie się rodziło w Lubuskiem również więcej” – powiedziała minister

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak poinformował, że w ostatnich trzech latach do woj. lubuskiego z programu Maluch plus do samorządów i podmiotów prywatnych trafiło łącznie ponad 30 mln zł (łącznie z tegoroczną pulą – PAP). Dzięki temu udało się utworzyć ponad 1,2 tys. miejsc opieki nad maluchami.

„Ostatnie lata są bardzo intensywnymi latami realizacji tego programu. Ciszę się, że samorządy korzystają, że dzisiaj kolejne nowe miejsca w samorządach będą tworzone. Gmina Drezdenko, gmina Zabór, to jest dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy takich miejsc oczekują, a w woj. lubuskim mamy takie informacje, że jeszcze około 1,5 tys. miejsc na dzisiaj jest potrzebnych do utworzenia. Mam nadzieję, że kolejne edycje tego programu będą przez samorządy wykorzystane” – powiedział Dajczak.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl