fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Szef rządu: Program 500 plus to wsparcie, o jakim przed rządami PiS trudno było w ogóle pomyśleć

Program 500 plus był rewolucją politycznej wyobraźni – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w cotygodniowym podcaście zamieszczonym na swoim profilu w mediach społecznościowych. Okazało się, że państwo może realizować poważną i odważną politykę prorodzinną – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu odniósł się do wypowiedzi Izabeli Leszczyny, wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej, która w mediach stwierdziła, że Program 500 plus „nie poprawił jakości życia” polskich dzieci. Poseł Platformy uznała też, że nie zna żadnych badań potwierdzających „jakąś wartość dodaną” tego świadczenia.

Premier RP Mateusz Morawiecki ocenił, że to zdumiewająca wypowiedź. W ten właśnie sposób myśli sama góra, samo kierownictwo naszych politycznych przeciwników. To jest ich DNA – powiedział.

– Rozprawmy się po kolei. Czym jest 500 plus? Odpowiadam. To program, który każdego miesiąca wspiera finansowo ponad 6,5 mln dzieci, tak każdego miesiąca od ponad 6 lat. To wsparcie, o jakim przed 2015 rokiem, przed rządami Platformy Obywatelskiej trudno było w ogóle pomyśleć. I to niby nie poprawiło jakości życia w Polsce? Droga pani narzeka pani, że nie widziała na ten temat żadnych badań. Skoro przez tyle lat do żadnych nie dotarła, to ja pomogę. Po pierwsze wskaźnik AROP badający zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Ten wskaźnik wśród dzieci w roku 2015 był jeszcze na poziomie 22,4 proc., a już w 2020 ten wskaźnik spadł do 13,5 proc. – mówił premier RP.

Mateusz Morawiecki przywołał również badania CBOS, według których pozytywne oceny polityki państwa wobec rodzin wzrosły z 13 proc. w 2013 roku do 62 proc. w 2019 roku.

Szef rządu zwrócił uwagę, że oprócz programów społecznych w ostatnich latach doszło do podwyżki średnich zarobków oraz podwyżki pensji minimalnych. Wskazał, że publiczne nakłady na ochronę zdrowia w Polsce na początku rządów Zjednoczonej Prawicy wynosiły 77 mld złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl