fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejmowa komisja negatywnie o wniosku odwołania szefa MSWiA

Posłowie z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych negatywnie zaopiniowali wniosek o odwołanie szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. Stosunek głosów wyniósł 22 do 14.

Wniosek w sprawie odwołania złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej. Argumentowali oni, że podanie się do dymisji nowo powołanego Komendanta Głównego Policji insp. Zbigniewa Maja jest dowodem na to, iż minister Błaszczak nie sprawuje właściwego nadzoru nad policją.

Z kolei posłowie Prawa i Sprawiedliwości wniosek Platformy Obywatelskiej nazwali „absurdalnym” podkreślając, że policja funkcjonuje normalnie i odnosi sukcesy.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przekonuje, że zarzuty opozycji są nieprawdziwe.

– Moim zdaniem nie ma jakiegoś chaosu, braku nadzoru, fatalnej sytuacji w tym obszarze sprawowania nadzoru nad policją. Musimy zauważyć to, że w obszarze policji dzieje się dużo dobrych rzeczy. Dokonano np. przez ostatnie lata pauperyzacji pracowników cywilnych policji – zarabiali minimalną krajową, dzisiaj mamy w budżecie zapisane 6 proc. podwyżki dla tych pracowników cywilnych. Oni się z tego cieszą, bo po tylu latach po raz pierwszy zostali zauważeni. Jest szereg dobrych decyzji. Mam nadzieję, że Sejm głosami zdecydowanej większości przyzna rację i pozostawi na stanowisku pana ministra Mariusza Błaszczaka – komentuje polityk.

Wnioskiem PO o wotum nieufności wobec szefa resortu spraw wewnętrznych zajmie się teraz Sejm.

RIRM

 

drukuj