fot. PAP/Michał Walczak

Zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych

Będzie zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Dokument trafi teraz do Senatu.

Obecnie pali około 30 proc. Polaków. Walka z nałogiem tytoniowym nie jest łatwa. Od 2010 r. wprowadzono całkowity zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych. W ostatnich latach pojawiły się jednak tzw. e-papierosy – mówi Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak.

– Dość istotnym problemem, który zgłaszaliśmy wielokrotnie, był fakt nie objęcia regulacjami ustawowymi w kontekście zakazu używania inhalatorów nikotyny przez regulacje ustawowe w miejscach publicznych czy transporcie publicznym. Dość duże kontrowersje budził fakt braku tego zakazu, jeżeli chodzi o dzieci i młodzież – wskazuje Tomasz Augustyniak.

Tym bardziej, że coraz więcej badań potwierdza, że używanie e-papierosów jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. I to zarówno dla czynnych jak i biernych palaczy. Potwierdza to coraz więcej badań. Dlatego też Sejm uchwalił ustawę, która wprowadzi zakaz używania e-papierosów w miejscach publicznych, a także reklamowania tych produktów – wyjaśnia wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

– Nasza młodzież nie będzie miała takiego dostępu. Nie będziemy tego reklamować, wyrzucamy z przestrzeni publicznej coś, co jest dramatycznym zagrożeniem dla całego społeczeństwa. W ciągu 10 lat na choroby odtytoniowe wydamy 140 mld zł. To jest najlepsza ustawa związana ze zdrowiem publicznym w historii Polski – podkreśla Jarosław Pinkas.

Żeby kupić e-papierosy i płyny do nich trzeba będzie legitymować się ukończeniem 18 lat, gdyż – jak zaznacza Tomasz Augustyniak – ustawa traktuje e-papierosa jak papierosa tradycyjnego.

Zakazana została sprzedaż e-papierosów i liquidów z automatów oraz transgraniczna sprzedaż przez internet.

Z opakowań mają zniknąć informację o zawartości substancji smolistych – zastąpią je komunikaty „palenie zabija – rzuć teraz” czy „paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko”. Będą też prowadzone szczegółowe badania nad szkodliwością elektronicznych papierosów –  dodaje Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak.

Rząd zapewnia, że ustawa nie uderzy w przemysł e-papierosów. Będą one mogły być dalej produkowane i sprzedawane.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj