Prezydent Obama: sojusz USA z Europą przetrwa

Mimo zmieniających się zagrożeń i sytuacji w różnych częściach świata transatlantycki sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Europą przetrwa dzięki przywiązaniu do wspólnych wartości – napisał prezydent USA Barack Obama w dniu otwarcia szczytu NATO w Warszawie.

„Jesteśmy świadkami być może najważniejszej chwili dla naszego transatlantyckiego sojuszu od zakończenia zimnej wojny” – podkreślił amerykański przywódca w artykule, który w piątek rano ukazał się na stronie internetowej brytyjskiego dziennika „Financial Times”.

„W zamachach terrorystycznych inspirowanych lub wyreżyserowanych przez Państwo Islamskie zginęli niewinni ludzie w należących do NATO krajach, od Orlando (w USA) przez Paryż i Brukselę po Stambuł. Konflikty w Afryce, Syrii i Afganistanie wywołały fale migrantów szukających schronienia w Europie. Agresja Rosji wobec Ukrainy zagraża naszej wizji Europy, która jest niepodzielna, wolna i trwa w pokoju. Referendum w Wielkiej Brytanii (w sprawie członkostwa tego kraju w UE – PAP) prowokuje ważne pytania o przyszłość europejskiej integracji” – napisał Barack Obama.

Prezydent USA zaznaczył, że w obliczu licznych zagrożeń kraje NATO i UE „muszą wykazać wolę polityczną i poczynić konkretne zobowiązania, by zmierzyć się z tymi naglącymi wyzwaniami”.

 „Jestem przekonany, że możemy tego dokonać, ale tylko pod warunkiem, że będziemy zjednoczeni jako prawdziwi sojusznicy i partnerzy” – dodał Obama.

Obama wyraził przekonanie, że mimo głosowania w sprawie Brexitu Wielka Brytania i UE uzgodnią uporządkowany sposób przejścia do nowego modelu relacji. Dodał, że „choć stosunki między Wielką Brytanią i UE ulegną zmianie, należy pamiętać o tym, co się nie zmieni”.

„Specjalna więź między USA i Wielką Brytanią przetrwa. Nie mam wątpliwości, że Wielka Brytania pozostanie jednym z najbardziej kompetentnych członków NATO (…) i będzie nadal odgrywać ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa w Europie” – podkreślił przywódca Stanów Zjednoczonych.

Zapewnił, że także UE pozostanie „niezastąpionym partnerem USA” i „fundamentem relacji USA ze światem”.

„Choć (perspektywa) Brexitu stwarza niepewność, nasz wspólny dobrobyt będzie nadal opierał się na solidnym niczym skała fundamencie NATO” – zaznaczył Obama.

Ocenił, że perspektywa przystąpienia zarówno do Sojuszu, jak i do UE, „pozostaje siłą napędzającą reformy w krajach ubiegających się o ściślejszą integrację z Europą”, a od ostatniego szczytu NATO w 2014 roku „zrobiliśmy więcej na rzecz wzmocnienia kolektywnej obrony niż kiedykolwiek od zakończenia zimnej wojny”.

Podczas rozpoczynającego się w piątek szczytu NATO w Warszawie „musimy wzmocnić naszą determinację – nasz obowiązek wynikający z artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego – na rzecz obrony każdego sojusznika NATO”, „musimy wzmocnić obronę naszych sojuszników w Europie Środkowej i Wschodniej, zwiększyć odstraszanie i odporność na nowe zagrożenia, w tym cyberataki”, a także „pogłębić współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa między NATO i UE oraz zwiększyć wsparcie dla Ukrainy, która walczy o zachowanie suwerenności i integralności terytorialnej” – podkreślił Obama.

Dodał, że „choć nasze kraje pozostają otwarte na konstruktywne relacje z Rosją, powinniśmy zgodzić się, że sankcje wobec niej należy utrzymać, dopóki Moskwa nie zrealizuje w pełni swoich zobowiązań wynikających z porozumień mińskich (mających uregulować konflikt zbrojny na wschodniej Ukrainie – PAP)”.

Zdaniem amerykańskiego prezydenta NATO powinno zintensyfikować działania na rzecz bezpieczeństwa na świecie także poza własnym terytorium, „szczególnie na południowych obrzeżach Europy” poprzez nasilenie walki z Państwem Islamskim oraz większe wsparcie dla UE w likwidowaniu szajek przemytników żerujących na zdesperowanych migrantach.

Obama zaapelował też do sojuszników i partnerów o potwierdzenie zaangażowania w misję szkoleniową NATO w Afganistanie oraz o dalsze zwiększanie nakładów na obronność.

„Nasz transatlantycki sojusz funkcjonuje z powodzeniem od blisko 70 lat, bo jesteśmy świadomi, że w obliczu zmieniającego się świata i ewoluujących zagrożeń nasze kraje są bezpieczniejsze, gdy są zjednoczone” – napisał Obama. NATO to „coś więcej niż sojusznicy wojskowi”, „jednoczy nas przywiązanie do wspólnych wartości – demokracji, pluralizmu i otwartych społeczeństw, wzmocnionych bogatą różnorodnością doświadczeń i wyznań” – podkreślił prezydent USA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl