fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: W Europie mamy do czynienia z próbą zmiany układanki geopolitycznej

Mamy do czynienia z próbą zmiany układanki geopolitycznej na Starym Kontynencie, a Polska – ze względu na swoje kluczowe położenie – jest przedmiotem ataków. Stosunkowo liczna armia to nie wszystko. Chodzi o to, by była ona bardzo sprawnie zarządzana i posiadała najlepsze technologie, także w kontekście dronów czy cyberprzestrzeni. Ważnym jest, abyśmy byli państwem bezpiecznym i wspomagali naszych sojuszników. Wtedy nikt nie będzie decydował o naszych losach, tylko to my będziemy zapraszani do stołu jako ważny czynnik stabilizujący geopolitykę – powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa, Jarosław Kaczyński, oraz minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zaprezentowali nową ustawę o obronie ojczyzny. Projekt, która zawiera 720 artykułów i ma przede wszystkim umożliwić pozyskanie dodatkowych funduszy na potrzeby Wojska Polskiego. [czytaj więcej] 

– Dzisiaj w naszym regionie nie dochodzi do frontalnych wojen, natomiast przy wschodniej granicy mamy do czynienia z wojną hybrydową. Z taką formą spotykamy się również chociażby w Donbasie. Wiemy też, co się działo w Gruzji. To wszystko pokazuje, że mamy do czynienia z próbą zmiany układanki geopolitycznej na Starym Kontynencie, a Polska – ze względu na swoje kluczowe położenie – jest przedmiotem ataków – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Ze strony Unii Europejskiej mamy do czynienia z presją polityczną i gospodarczą, natomiast ze Wschodu jest duże zagrożenie militarne, które ma szeroki wymiar – wskazał politolog.

– Stosunkowo liczna armia to nie wszystko. Chodzi o to, by była ona bardzo sprawnie zarządzana, posiadała najlepsze technologie, także w kontekście dronów czy cyberprzestrzeni. (…) Chodzi też o bezpieczeństwo w perspektywie zarządzania bankami, energetyką, czyli strategicznymi przemysłami, które zaatakowane zewnętrznie przez hakerów mogą całkowicie zdezorganizować życie gospodarcze i społeczne kraju. Państwo, które nie jest w stanie się samo bronić, jest mało atrakcyjne w sensie inwestycyjnym – zwrócił uwagę autor felietonu.

Prof. Mieczysław Ryba zaznaczył, że „stać nas na silną polską armię, która jest zdolna reagować na najnowocześniejszym polu walki w sposób błyskawiczny, również w sposób zaczepny, a nie tylko obronny”.

– Może to także skutecznie odstraszać przeciwników. Poprzez atak hakerski dane państwo jest w stanie zdestabilizować jakąś czynność w Polsce, ale w sensie zaczepnym Polacy mogą odpowiedzieć tym samym. Ale żeby mogli to zrobić, muszą mieć bardzo profesjonalne służby. (…) Ważnym jest, abyśmy byli państwem bezpiecznym i wspomagali naszych sojuszników. Wtedy nikt nie będzie decydował o naszych losach, tylko to my będziemy zapraszani do stołu jako ważny czynnik stabilizujący geopolitykę – powiedział politolog.

radiomaryja.pl

drukuj