MRiPS przekaże dodatkowy 1 mld zł na wsparcie osób niepełnosprawnych

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy dodatkowy miliard złotych na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Wszystko po to, aby mogły one samodzielnie funkcjonować i pracować zawodowo.  

W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, z roku na rok wzrasta liczba osób niepełnosprawnych czynnych zawodowo.

– W Polsce – w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich – liczba osób niepełnosprawnych, które są aktywne zawodowo, jest niska – to poniżej 30 proc. ludzi w wieku produkcyjnym. To nie wynika tylko z niepełnosprawności, dlatego że niepełnosprawności są przecież bardzo różne – zwraca uwagę wiceminister rodziny i polityki społecznej, Paweł Wdówik.

W Polsce od nowego roku liczba osób niepełnosprawnych pracujących ma przekroczyć 40 procent. Mają w tym pomóc programy wsparcia przygotowane przez resort rodziny i polityki społecznej.

– Od przyszłego roku uruchomimy program mieszkaniowy dla absolwentów. Będziemy dofinansowywać wynajem mieszkań dla niepełnosprawnych absolwentów różnych szkół. (…) Jeżeli tylko ktoś będzie chciał pracować, to w pierwszym roku będzie mógł mieć w 100 proc. sfinansowany wynajem mieszkania, w drugim roku będzie to już mniej, a ostatecznie (w trzecim roku) będzie to 40 procent – informuje Paweł Wdówik.

Z wsparcia skorzystać ma co najmniej 3 tys. absolwentów. Przewidywany koszt realizacji to 150 mln zł w ciągu 3 lat. Pomocną dłoń przy znalezieniu pracy oferują przeróżne organizacje, m.in. Stowarzyszenie „Na tak” w Poznaniu.

– Prowadzimy Agencję Zatrudnienia Wspomaganego BIZON, gdzie przygotowujemy oferty dla pracodawców i dajemy im świadomość tego, jak pomocne jest przyjmowanie pracowników z niepełnosprawnościami – mówi Monika Dudziak, rzecznik Stowarzyszenia „Na tak”.

Pan Mariusz, choć jest osobą słabowidzącą, pracuje już od 11 lat.

– Moja niepełnosprawność wynika z wady wzroku. Jestem osobą słabowidzącą. Zajmuję się głównie montażem elementów, czyli składaniem drobnych lub większych elementów w jedną całość. (…) Przede wszystkim dostaję pensję co miesiąc. To jest bardzo ważne, gdyż muszę się z czegoś utrzymać. Poza tym mam kontakt z ludźmi – mówi pan Mariusz.

Od nowego roku MRiPS planuje również wprowadzenie programu samochodowego, finansowanie tworzenia nowych warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej, a także zapewnienie dostępu osobom z niepełnosprawnością do wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących.

 

TV Trwam News

drukuj